Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Fotoğraf Ve Video Bölümü Nedir? Fotoğraf ve Video İş Olanakları Nelerdir?

Fotoğraf Ve Video Bölümü Nedir? Fotoğraf ve Video İş Olanakları Nelerdir?

Fotoğraf ve Video bölümü nedir, Fotoğraf ve Video iş olanakları nelerdir, Fotoğraf ve Video mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 945 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Fotoğraf ve Video bölümü nedir?

Fotoğraf ve Video bölümü, fotoğraf ve video üretimi, kurgusu ve post-prodüksiyon teknikleri gibi konuları içeren bir lisans programıdır. Bu bölümde öğrenciler, fotoğrafçılık, kamera teknikleri, video prodüksiyonu, kurgu, animasyon, post prodüksiyon teknikleri ve diğer ilgili konular hakkında teorik ve pratik eğitim alırlar.

Fotoğraf ve Video mezunu ne iş yapar?

Fotoğraf ve video bölümü mezunları, reklam ajansları, medya şirketleri, prodüksiyon evleri, film stüdyoları, televizyon kanalları ve diğer birçok sektörde iş bulma şansına sahiptirler. Bazı örnek işler arasında kameraman, fotoğrafçı, prodüksiyon asistanı, kurgu asistanı, ışık teknisyeni, ses teknisyeni, animasyon tasarımcısı, reklam yaratıcısı ve görsel efekt sanatçısı yer almaktadır. Ayrıca, fotoğraf ve video bölümü mezunları kendi işlerini kurma fırsatına da sahiptirler.

Fotoğraf ve Video bölümünde en iyi 2 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Fotoğraf ve Video bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Fotoğraf ve Video taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğraf ve Video 40+1 374.47269 55005
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Fotoğraf ve Video 50+2 324.10345 210264

2023 Fotoğraf ve Video taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Fotoğraf ve Video bölümü dersleri nelerdir?

Fotoğraf ve Video bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Fotoğraf ve Video bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Temel Fotoğrafçılık
  • Dijital Görüntü İşleme
  • Renk Yönetimi
  • Fotoğraf Tarihi
  • Görsel Anlatım
  • Video Prodüksiyonu
  • Reklam ve Tanıtım Filmi Yapımı
  • Belgesel Yapımı
  • Video Kurgu
  • Görsel İletişim Tasarımı

Fotoğraf ve Video bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Fotoğraf ve Video bölümü SÖZ ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sözel bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sözel puanı ile alan bölümler

Sizler için SÖZ ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sözel mesleklerini veya sözel bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş