Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Enerji Tesisleri İşletmeciliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Enerji Tesisleri İşletmeciliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Enerji Tesisleri İşletmeciliği bölümü nedir, iş olanakları nelerdir, Enerji Tesisleri İşletmeciliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 648 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Enerji Tesisleri İşletmeciliği bölümü nedir?

Enerji Tesisleri İşletmeciliği bölümü, enerji tesislerinin planlanması, kurulması, işletilmesi ve bakımı konularını ele alan bir mühendislik disiplinidir. Bu bölümde öğrenciler, enerji tesislerinin ekonomik, teknik, çevresel ve sosyal yönden yönetimini öğrenirler.

Enerji Tesisleri İşletmeciliği mezunu ne iş yapar?

Enerji Tesisleri İşletmeciliği mezunları, özel ve kamu sektöründe birçok iş olanaklarına sahiptirler. Mezunlar, enerji sektöründe çalışabilecekleri enerji şirketleri, elektrik üretim şirketleri, petrol ve gaz şirketleri, alternatif enerji şirketleri ve danışmanlık firmaları gibi birçok işyerinde iş bulabilirler. Ayrıca, enerji sektörü dışındaki diğer sektörlerde de istihdam edilebilirler. Örneğin, işletme, yönetim ve proje yönetimi gibi alanlarda çalışan mühendislik firmaları, enerji tesislerinin yönetimi konusunda danışmanlık hizmeti sunan firmalar, enerji verimliliği ve tasarrufu konularında hizmet veren firmalar gibi işyerleri de enerji tesisleri işletmecileri için iş olanakları sunmaktadır.

Enerji Tesisleri İşletmeciliği bölümünde en iyi üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Enerji Tesisleri İşletmeciliği bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Enerji Tesisleri İşletmeciliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Enerji Tesisleri İşletmeciliği 30+1 235.53958 1798760

2023 Enerji Tesisleri İşletmeciliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Enerji Tesisleri İşletmeciliği bölümü dersleri nelerdir?

Enerji Tesisleri İşletmeciliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Enerji Tesisleri İşletmeciliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Teknolojik ürün tanıtımı ve pazarlama
  • Pazarlama hukuku
  • İşlem tablosu programlama
  • İşletme yönetimi
  • Pazarlamada değişen trendler
  • Perakende yönetimi
  • Tüketici davranışları
  • Satış gücü eğitimi
  • Satış saha planlaması
  • Ticari matematik

Enerji Tesisleri İşletmeciliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Enerji Tesisleri İşletmeciliği bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş