Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Coğrafya Bölümü Nedir? Coğrafya İş Olanakları Nelerdir?

Coğrafya Bölümü Nedir? Coğrafya İş Olanakları Nelerdir?

Coğrafya bölümü nedir, Coğrafya iş olanakları nelerdir, Coğrafya mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 911 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Coğrafya bölümü nedir?

Coğrafya bölümü, dünya üzerindeki doğal ve insan kaynaklı süreçleri inceleyen, bu süreçlerin meydana gelmesindeki etkenleri ve sonuçlarını araştıran bir bölümdür. Coğrafya, birçok disiplinle ilişkili olduğundan, çok yönlü bir disiplindir ve birçok farklı alt dalı vardır. Bu bölümde eğitim alan öğrenciler, dünya üzerindeki farklı bölgelerin fiziksel, sosyal, ekonomik ve kültürel özellikleri hakkında eğitim alırlar. Bu eğitim, harita okuma ve harita yapımı, jeoloji, iklim ve atmosfer bilimi, hidroloji, bitki örtüsü, hayvanlar ve insan etkileşimleri, nüfus, göç, yerleşim özellikleri, kentsel ve kırsal planlama, turizm, çevre ve doğal kaynak yönetimi gibi konuları içerir.

Coğrafya mezunu ne iş yapar?

Coğrafya bölümü mezunları, araştırma, eğitim, planlama, çevre yönetimi, turizm, kentsel ve kırsal planlama, doğal kaynak yönetimi, afet yönetimi, sağlık yönetimi, demografi, endüstriyel ve ticari coğrafya gibi birçok alanda iş imkanı bulabilirler. Bu mezunlar ayrıca uluslararası kuruluşlar, sivil toplum örgütleri ve devlet kurumları gibi birçok alanda da çalışabilirler.

Coğrafya bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Coğrafya bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Coğrafya taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Ankara Üniversitesi Coğrafya 50+2 367.89236 66973
Ankara Üniversitesi Coğrafya (İngilizce) 40+1 366.68686 69476
Marmara Üniversitesi Coğrafya 60+2 362.18499 79075
İstanbul Üniversitesi Coğrafya 100+3 359.26375 85821
Ege Üniversitesi Coğrafya 70+2 352.32161 104149

2023 Coğrafya taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Coğrafya bölümü dersleri nelerdir?

Coğrafya bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Coğrafya bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Genel Jeomorfoloji
  • Nüfus Coğrafyası
  • Klimatoloji
  • Zoocoğrafya
  • Genel Jeoloji
  • Ekonomik Coğrafya
  • Kartoğrafik Projeksiyonlar
  • Toprak Coğrafyası
  • Ege Bölgesi
  • Demografik Analiz Yöntemleri

Coğrafya bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Coğrafya bölümü SÖZ ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sözel bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sözel puanı ile alan bölümler

Sizler için SÖZ ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sözel mesleklerini veya sözel bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş