Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Fizik Mühendisliği Bölümü Nedir? Fizik Mühendisliği İş Olanakları Nelerdir?

Fizik Mühendisliği Bölümü Nedir? Fizik Mühendisliği İş Olanakları Nelerdir?

Fizik Mühendisliği bölümü nedir, Fizik Mühendisliği iş olanakları nelerdir, Fizik Mühendisliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1715 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Fizik Mühendisliği bölümü nedir?

Fizik Mühendisliği bölümü, fizik prensiplerini mühendislik uygulamalarına dönüştüren bir lisans programıdır. Öğrencilere, temel fizik dersleri yanı sıra, mühendislik ve matematik dersleri de verilir. Fizik Mühendisliği programı, farklı sektörlerdeki problemlerin çözülmesinde uygulanabilir teknikler öğretir.

Fizik Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Otomotiv sektöründe, araç dinamiği, emisyon kontrolü, malzeme bilimi ve yakıt verimliliği gibi konularla ilgilenen fizik mühendisleri çalışabilirler. Havacılık sektöründe, uçuş mekaniği, aerodinamik, malzeme bilimi ve güvenlik gibi konularda çalışabilirler. Enerji sektöründe, nükleer enerji, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği gibi konulara odaklanabilirler. Savunma sanayiinde, optik, lazer, radar ve sensör sistemleri gibi konular üzerine çalışabilirler. İletişim sektöründe, sinyal işleme, fiber optik teknolojisi ve kablosuz iletişim gibi konularda çalışabilirler. Sağlık sektöründe, manyetik rezonans görüntüleme (MRI), ultrasonografi, radyoterapi ve diğer tıbbi cihazlar üzerine çalışabilirler. Teknoloji sektöründe ise, yarı iletken cihazların tasarımı ve üretimi gibi alanlarda çalışabilirler.

Fizik Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Fizik Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Fizik Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
İstanbul Teknik Üniversitesi Fizik Mühendisliği 60+2 477.85290 33422
Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği 80+2 381.28618 128652
Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği (İngilizce) 50+2 360.80253 157858
İstanbul Medeniyet Üniversitesi Fizik Mühendisliği 30+1 313.71196 254288
Gaziantep Üniversitesi Fizik Mühendisliği (İngilizce) 25+1 0 0

2023 Fizik Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Fizik Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Fizik Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Fizik Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Mekanik
  • Elektromanyetizma
  • Termodinamik
  • Optik
  • Kuantum Fiziği
  • Görelilik Teorisi
  • Astofizik
  • Bilgisayar Programlama
  • Kontrol Teorisi
  • Malzeme Bilimi

Fizik Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Fizik Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş