Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Film Tasarımı Ve Yazarlığı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Film Tasarımı Ve Yazarlığı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Film Tasarımı ve Yazarlığı bölümü nedir, Film Tasarımı ve Yazarlığı iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1078 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Film Tasarımı ve Yazarlığı bölümü nedir?

Film Tasarımı ve Yazarlığı bölümü, sinema sektöründe çalışmak isteyen öğrencilere yönelik bir lisans programıdır. Bu bölümde öğrencilere, senaryo yazma, film yönetimi, film eleştirisi, sinema tarihi, karakter geliştirme, hikaye anlatma, sahne tasarımı, sinematografi ve post prodüksiyon gibi konuları öğretirler.

Film Tasarımı ve Yazarlığı mezunu ne iş yapar?

Film Tasarımı ve Yönetimi bölümü mezunları, sinema sektöründe birçok farklı pozisyonda çalışabilirler. Özellikle, film yönetmenleri, kamera operatörleri, senaryo yazarları, prodüksiyon yönetmenleri, görüntü yönetmenleri, kurgucular, ses mühendisleri ve diğer teknik ekipler gibi iş olanakları mevcuttur. Ayrıca, özel prodüksiyon şirketleri, televizyon kanalları, reklam ajansları, medya şirketleri ve dijital platformlar da iş fırsatları sunmaktadır.

Film Tasarımı ve Yazarlığı bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Film Tasarımı ve Yazarlığı bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Film Tasarımı ve Yazarlığı taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Dokuz Eylül Üniversitesi Film Tasarımı ve Yazarlığı 40+1 360.63130 82612
Dokuz Eylül Üniversitesi Film Tasarımı ve Yazarlığı (KKTC Uyruklu) 2+0 312.81776 270776

2023 Film Tasarımı ve Yazarlığı taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Film Tasarımı ve Yazarlığı bölümü dersleri nelerdir?

Film Tasarımı ve Yazarlığı bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Film Tasarımı ve Yazarlığı bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Senaryo Yazarlığı
  • Yönetmenlik
  • Görüntü Yönetmenliği
  • Film Tarihi
  • Film Eleştirisi
  • Film Kuramı
  • Kurgu
  • Post-Prodüksiyon
  • Prodüksiyon Tasarımı
  • Sanat Yönetmenliği

Film Tasarımı ve Yazarlığı bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Film Tasarımı ve Yazarlığı bölümü SÖZ ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sözel bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sözel puanı ile alan bölümler

Sizler için SÖZ ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sözel mesleklerini veya sözel bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş