Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Farsça Mütercim Ve Tercümanlık Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Farsça Mütercim Ve Tercümanlık Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Farsça Mütercim ve Tercümanlık bölümü nedir, Farsça Mütercim ve Tercümanlık iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 990 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Farsça Mütercim ve Tercümanlık bölümü nedir?

Farsça Mütercim ve Tercümanlık bölümü, Farsça dili ile ilgili çeviri, tercüme ve yorumlama konularında eğitim veren bir lisans programıdır. Bu bölümde öğrencilere Farsça dil bilgisi, sözcük dağarcığı, dil yapısı, yazım kuralları ve Fars edebiyatı gibi konularda temel bilgiler öğretilir. Ayrıca öğrencilere tercüme teknikleri, çeviri yöntemleri ve terminoloji çalışmaları da sunulur.

Farsça Mütercim ve Tercümanlık mezunu ne iş yapar?

Farsça Mütercim ve Tercümanlık bölümü mezunları, birçok iş alanında çalışabilirler. Özellikle, diplomatik, akademik, turizm, medya, sağlık, hukuk, enerji, mühendislik, ticaret, finans ve savunma sanayii gibi alanlarda iş imkanları mevcuttur. Mezunlar, yabancı dil bilgisi, dil becerileri, çeviri ve tercüme becerileri sayesinde birçok farklı pozisyonda çalışabilirler. İş olanakları arasında, tercümanlık, çevirmenlik, editörlük, akademik danışmanlık, ticari danışmanlık, uluslararası ilişkiler, turizm rehberliği, hukuk danışmanlığı, mütercim, basın yayın, medya gibi pozisyonlar bulunmaktadır. Farsça Mütercim ve Tercümanlık bölümü mezunları aynı zamanda özel sektörde veya kamuda çalışabilirler. Ayrıca, uluslararası kuruluşlarda, sivil toplum kuruluşlarında veya özel araştırma kurumlarında çalışma fırsatları da mevcuttur.

Farsça Mütercim ve Tercümanlık bölümünde en iyi üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Farsça Mütercim ve Tercümanlık bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Farsça Mütercim ve Tercümanlık taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Kırıkkale Üniversitesi Farsça Mütercim ve Tercümanlık 20+1 0 0

2023 Farsça Mütercim ve Tercümanlık taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Farsça Mütercim ve Tercümanlık bölümü dersleri nelerdir?

Farsça Mütercim ve Tercümanlık bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Farsça Mütercim ve Tercümanlık bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

 • Fars Dili ve Edebiyatına Giriş
 • Fars Dili Okuma ve Anlama
 • Çağdaş Fars Dili ve Yazını
 • Çağdaş Fars Dili Konuşma ve Anlama
 • Fars Dili Dilbilgisi
 • Fars Dili Tarihi
 • Çeviri Kuramı
 • Fars Dili Edebiyatı Tarihi
 • Fars Dili Sözlü Çeviri
 • Fars Dili Yazılı Çeviri
 • Kültürlerarası İletişim
 • Çeviri Yazılım ve Araçları
 • Metin Analizi ve Değerlendirme
 • Yazılım ve Teknik Terimlerin Çevirisi

Farsça Mütercim ve Tercümanlık bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Farsça Mütercim ve Tercümanlık bölümü DİL ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi Dil bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Dil puanı ile alan bölümler

Sizler için Dil puanı ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer dil mesleklerini veya dil bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş