Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Endüstriyel Cam Ve Seramik Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Endüstriyel Cam Ve Seramik Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Endüstriyel Cam ve Seramik bölümü nedir, iş olanakları nelerdir, Endüstriyel Cam ve Seramik mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 797 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Endüstriyel Cam ve Seramik bölümü nedir?

Endüstriyel Cam ve Seramik bölümü, cam ve seramik malzemelerinin tasarımı, üretimi, işlenmesi, test edilmesi, kalitesinin kontrolü ve endüstriyel uygulamaları konularında eğitim veren bir bölümdür. Bu bölümde öğrenciler, cam ve seramik malzemelerin farklı endüstriyel alanlarda kullanımını öğrenirler. Endüstriyel Cam ve Seramik bölümünde öğrenciler, malzemelerin kimyasal, fiziksel ve mekanik özellikleri hakkında derinlemesine bir bilgi edinirler. Ayrıca, öğrenciler, cam ve seramik malzemelerin endüstriyel uygulamaları hakkında bilgi sahibi olurlar. Bu uygulamalar arasında, yapı malzemeleri, elektronik ve optik bileşenler, medikal cihazlar, enerji depolama sistemleri, seramik kaplama malzemeleri, cam eşyalar, mimari cam ürünleri ve daha birçok alan yer alır.

Endüstriyel Cam ve Seramik mezunu ne iş yapar?

Endüstriyel Cam ve Seramik bölümü mezunları, cam ve seramik ürünleri tasarlamak, üretmek, pazarlamak, satmak ve endüstriyel uygulamaları geliştirmek gibi birçok farklı iş alanında çalışabilirler. Mezunlar, cam ve seramik sektörlerinde, araştırma ve geliştirme, üretim, kalite kontrol ve satış ve pazarlama gibi birçok farklı pozisyonda yer alabilirler.

Endüstriyel Cam ve Seramik bölümünde en iyi 2 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Endüstriyel Cam ve Seramik bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Endüstriyel Cam ve Seramik taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstriyel Cam ve Seramik 25+1 247.58647 1557352
Çankırı Karatekin Üniversitesi Endüstriyel Cam ve Seramik 25+1 200.62478 2626102

2023 Endüstriyel Cam ve Seramik taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Endüstriyel Cam ve Seramik bölümü dersleri nelerdir?

Endüstriyel Cam ve Seramik bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Endüstriyel Cam ve Seramik bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Teknik Sanat Eğitimi
  • Refrakter Teknolojisi
  • Seramik Teknolojisi
  • Cam Teknolojisi
  • Bilgisayar Destekli Tasarım
  • Cevher Hazırlama
  • Jeoloji ve Kayaç Bilgisi
  • Dekor Teknikleri
  • Seramik ve Cam Hammaddeleri
  • Teknik Resim

Endüstriyel Cam ve Seramik bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Endüstriyel Cam ve Seramik bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş