Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Elektrikli Cihaz Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Elektrikli Cihaz Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Elektrikli Cihaz Teknolojisi bölümü nedir, iş olanakları nelerdir, Elektrikli Cihaz Teknolojisi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 563 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Elektrikli Cihaz Teknolojisi bölümü nedir?

Elektrikli Cihaz Teknolojisi bölümü, elektrikli cihazların tasarımı, imalatı, test edilmesi ve bakımı ile ilgili bilgi ve becerileri öğreten bir ön lisans programıdır. Bu programda öğrenciler, elektronik devreler, mikroişlemciler, sensörler ve güç kaynakları gibi elektronik cihaz bileşenlerinin nasıl çalıştığını ve nasıl tasarlandığını öğrenirler. Elektrikli Cihaz Teknolojisi programında, öğrenciler ayrıca elektronik devrelerin üretimi ve montajı, programlama dilleri, test ve ölçüm yöntemleri, kalite kontrol teknikleri ve elektrikli cihazların bakımı gibi konuları öğrenirler. Program, öğrencilerin elektrikli cihazların imalatı ve bakımı için gerekli olan pratik becerileri de kazanmalarına yardımcı olur.

Elektrikli Cihaz Teknolojisi mezunu ne iş yapar?

Elektrikli Cihaz Teknolojisi bölümü mezunları, elektronik, otomotiv, havacılık, sağlık, savunma sanayi, telekomünikasyon, enerji ve elektrikli cihaz imalatı gibi çeşitli sektörlerde çalışabilirler. Ayrıca, elektrikli cihaz tasarımı, üretimi, testi ve bakımı gibi konularda kariyer fırsatları da mevcuttur.

Elektrikli Cihaz Teknolojisi bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Elektrikli Cihaz Teknolojisi bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Elektrikli Cihaz Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Ege Üniversitesi Elektrikli Cihaz Teknolojisi 70+2 283.00647 1002513
Dicle Üniversitesi Elektrikli Cihaz Teknolojisi 40+1 254.73262 1428516
Balıkesir Üniversitesi Elektrikli Cihaz Teknolojisi 40+1 238.30061 1740666
Şırnak Üniversitesi Elektrikli Cihaz Teknolojisi 25+1 229.29861 1937116
Çankırı Karatekin Üniversitesi Elektrikli Cihaz Teknolojisi 25+1 226.70651 1997544

2023 Elektrikli Cihaz Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Elektrikli Cihaz Teknolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Elektrikli Cihaz Teknolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Elektrikli Cihaz Teknolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • İklimlendirme Sistemleri
  • Dijital Okuryazarlık
  • Alternatif Akım Devreleri
  • Arıza Analizi
  • Cihaz Kurulumu
  • Elektrik Motorları ve Sürücüleri
  • Sistem Analizi ve Tasarımı
  • Mikrodenetleyiciler
  • Küçük Ev Aletleri
  • Ev Cihazları

Elektrikli Cihaz Teknolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Elektrikli Cihaz Teknolojisi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş