Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Basın Ve Yayın Bölümü Nedir? Basın ve Yayın İş Olanakları Nelerdir?

Basın Ve Yayın Bölümü Nedir? Basın ve Yayın İş Olanakları Nelerdir?

Basın ve Yayın bölümü nedir, Basın ve Yayın iş olanakları nelerdir, Basın ve Yayın mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1209 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Basın ve Yayın bölümü nedir?

Basın ve Yayın bölümü, genellikle iletişim fakülteleri veya iletişim bölümleri altında yer alan lisans programlarından biridir. Bu programda öğrencilere, gazete, dergi, televizyon, radyo, internet gibi medya platformları üzerinden haber ve bilgi yayınlama konusunda gerekli olan teorik ve pratik bilgiler öğretilir. Basın ve Yayın bölümü öğrencileri, haber yazma, röportaj yapma, haber editörlüğü, gazetecilik etiği, medya tarihi, yayın yönetimi, yayın hukuku, yayın etiği, televizyon ve radyo programcılığı, grafik tasarım ve dijital yayıncılık gibi konular hakkında eğitim alırlar.

Basın ve Yayın mezunu ne iş yapar?

Mezunlar, gazete, dergi, radyo, televizyon, internet haber siteleri gibi medya kuruluşlarında gazeteci, editör, yayın yönetmeni, program yapımcısı, sunucu gibi pozisyonlarda çalışabilirler. Ayrıca, reklam ajansları, halkla ilişkiler firmaları, kamu kurumları, özel şirketlerde de iş bulma imkanları mevcuttur.

Basın ve Yayın bölümünde en iyi 3 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Basın ve Yayın bölümünde en iyi 3 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Basın ve Yayın taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Girne Amerikan Üniversitesi Basın ve Yayın (Burslu) 10+0 0 0
Girne Amerikan Üniversitesi Basın ve Yayın (%50 İndirimli) 10+0 0 0
Girne Amerikan Üniversitesi Basın ve Yayın (Ücretli) 10+0 0 0

2023 Basın ve Yayın taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Basın ve Yayın bölümü dersleri nelerdir?

Basın ve Yayın bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Basın ve Yayın bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Temel Fotoğrafçılık
  • İletişime Giriş
  • Photoshop Uygulamaları
  • Haber Yazma Teknikleri
  • Sözlü Anlatım
  • Haber Türleri
  • Sayfa Tasarım Programları
  • Türk ve Dünya Edebiyatı
  • Türk Basın Tarihi
  • Gazete Yayımcılığı Uygulamaları

Basın ve Yayın bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Basın ve Yayın bölümü SÖZ ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sözel bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sözel puanı ile alan bölümler

Sizler için SÖZ ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sözel mesleklerini veya sözel bölümlerini de incelemeyi unutmayın.İçeriği Paylaş