Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Elektronik Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Elektronik Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Elektronik Teknolojisi bölümü nedir, Elektronik Teknolojisi iş olanakları nelerdir, Elektronik Teknolojisi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 748 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Elektronik Teknolojisi bölümü nedir?

Elektronik Teknolojisi bölümü, elektronik devrelerin tasarımı, montajı ve bakımı gibi konuları öğreten bir teknoloji programıdır. Bu programda öğrenciler, analog ve dijital devreler, temel elektronik bileşenler, programlanabilir mantık denetleyicileri (PLC), otomasyon sistemleri, güç elektroniği, endüstriyel kontroller, mikroişlemciler, haberleşme sistemleri ve yazılım konularında eğitim alırlar.

Elektronik Teknolojisi mezunu ne iş yapar?

Elektronik Teknolojisi bölümü, öğrencilere, endüstriyel işletmelerde, kamu kuruluşlarında veya kendi işlerini kurarak, elektronik sistemlerin tasarımı, montajı, testi ve bakımı gibi birçok farklı alanda çalışma fırsatı sağlar. Örneğin, elektronik teknisyenleri, üretim mühendisleri, kalite kontrol mühendisleri, araştırma ve geliştirme uzmanları, teknik satış temsilcileri ve servis teknisyenleri gibi meslekleri icra edebilirler. Elektronik Teknolojisi bölümü aynı zamanda, elektrik, elektronik ve bilgisayar mühendisliği programlarına geçiş yapmak isteyen öğrenciler için de bir ön hazırlık programı niteliği taşır.

Elektronik Teknolojisi bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Elektronik Teknolojisi bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Elektronik Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Yeditepe Üniversitesi Elektronik Teknolojisi (Burslu) 5+0 378.71004 259211
Ostim Teknik Üniversitesi Elektronik Teknolojisi (Burslu) 6+0 359.66598 343024
Marmara Üniversitesi Elektronik Teknolojisi 50+2 340.75941 451193
İstanbul Aydın Üniversitesi Elektronik Teknolojisi (Burslu) 11+0 330.85510 520016
Gazi Üniversitesi Elektronik Teknolojisi 70+2 324.64010 567872

2023 Elektronik Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Elektronik Teknolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Elektronik Teknolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Elektronik Teknolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Elektronik Teknisyenligi Matematiği
  • Elektroteknik
  • Elektronik Malzeme Özellikleri
  • Sayısal Elektronik
  • Bilgisayar Uygulamaları
  • Mikroişlemciler
  • Elektrik Makineleri ve Ev Aletleri
  • Elektronik Atölye
  • Bilgisayar Donanımına Giriş
  • Elektrik Tesisatı

Elektronik Teknolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Elektronik Teknolojisi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş