Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Nükleer Teknoloji Ve Radyasyon Güvenliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Nükleer Teknoloji Ve Radyasyon Güvenliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği bölümü nedir, iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 774 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği bölümü nedir?

Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği bölümü, nükleer teknoloji ve radyasyon kullanımı ile ilgili çalışmaların yapıldığı bir programdır. Bu bölümde öğrenciler, nükleer teknolojilerin kullanım alanları, radyasyonun etkileri, nükleer enerji üretimi, nükleer tıp, radyasyon kaynaklarının güvenliği ve nükleer malzemelerin üretimi gibi konuları öğrenirler.

Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği mezunu ne iş yapar?

Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği bölümünden mezun olanlar, enerji, tıp, tarım, sanayi ve savunma sektörleri gibi birçok alanda çalışabilirler. Örneğin, nükleer santraller, tıbbi görüntüleme ekipmanları, nükleer silahlar, tarım ve gıda sektöründe kullanılan nükleer teknolojiler, nükleer güvenlik ve radyasyon koruma konularında çalışabilirler. Ayrıca, nükleer araştırma laboratuvarlarında veya nükleer teknoloji firmalarında da iş imkanları bulunmaktadır.

Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği bölümü dersleri nelerdir?

Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Radyoaktivite ve Radyasyon Ölçümleri
  • Nükleer Reaktörlerin Temelleri
  • Radyasyon Güvenliği
  • Radyoizotop Teknolojileri
  • Nükleer Yakıtların Döngüsü
  • Radyoaktif Atıkların Depolanması ve Bertarafı
  • Radyasyon Kaynakları ve Kontrolü
  • Nükleer Olayların Bilgisayar Simülasyonu
  • Nükleer Radyasyonun Etkileri
  • Nükleer Fizik ve Radyasyon Kalkülüsü

Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş