Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Elektrik Bölümü Nedir? Elektrik İş Olanakları Nelerdir?

Elektrik Bölümü Nedir? Elektrik İş Olanakları Nelerdir?

Elektrik bölümü nedir, Elektrik iş olanakları nelerdir, Elektrik mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 851 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Elektrik bölümü nedir?

Elektrik bölümü, elektrik, elektronik ve elektromanyetik konularını kapsayan bir ön lisans programıdır. Elektrik bölümü öğrencileri, elektrik, manyetizma, devreler, sinyaller, elektromanyetik alanlar ve diğer ilgili konular hakkında bilgi edinirler. Programda öğrenciler, elektronik devrelerin tasarımı, kontrol sistemleri, sinyal işleme, güç elektroniği, haberleşme, bilgisayar sistemleri, mikrodalga mühendisliği ve elektromanyetik alanlar gibi birçok konuyu öğrenirler. Elektrik bölümü öğrencileri ayrıca, bilgisayar destekli tasarım, simülasyon ve modelleme teknikleri gibi modern araçları kullanarak elektrik ve elektronik sistemlerin tasarımı ve analizi konusunda pratik deneyim kazanırlar.

Elektrik mezunu ne iş yapar?

Elektrik bölümü mezunları, enerji üretimi, dağıtımı ve kullanımı, telekomünikasyon, bilgisayar sistemleri, otomasyon, havacılık, savunma ve sağlık sektörleri gibi birçok endüstride çalışabilirler. Ayrıca, elektrik mühendisleri, yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik gibi alanlarda da kariyer fırsatlarına sahiptirler.

Elektrik bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Elektrik bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Elektrik taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Marmara Üniversitesi Elektrik 60+2 345.91527 418927
Hacettepe Üniversitesi Elektrik 60+2 340.75434 451227
Ostim Teknik Üniversitesi Elektrik (Burslu) 9+0 337.58175 472369
Haliç Üniversitesi Elektrik (Burslu) 8+0 331.54765 515003
İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Elektrik 60+2 329.45521 530327

2023 Elektrik taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Elektrik bölümü dersleri nelerdir?

Elektrik bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Elektrik bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Doğru Akım Devreleri
  • Ölçme Tekniği
  • Temel Elektronik
  • Alternatif Akım Devreleri
  • Elektrik Enerji İletim Dağıtım
  • Sistem Analizi Ve Tasarımı
  • Sarım Tekniği
  • Asenkron Ve Senkron Makinalar
  • Elektrik Enerji Santralleri
  • Programlanabilir Denetleyiciler

Elektrik bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Elektrik bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş