Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi bölümü nedir, iş olanakları nelerdir, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 3314 0 11 ay önce 11 ay önce

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi bölümü nedir?

Biyomedikal cihaz teknolojisi bölümü, tıbbi cihazların tasarımı, geliştirilmesi, test edilmesi, bakımı ve onarımı ile ilgilenen bir bölümdür. Biyomedikal cihaz teknolojisi mezunları, sağlık sektöründe kullanılan tıbbi cihazların geliştirilmesi ve bakımı için teknik beceriler kazanırlar. Bu bölümde öğrenciler, elektronik, mekanik, bilgisayar bilimi, biyoloji ve tıp alanlarında eğitim alırlar.

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi mezunu ne iş yapar?

Biyomedikal cihaz teknolojisi mezunları, sağlık sektöründeki çeşitli iş olanaklarında çalışabilirler. Örneğin, hastanelerde, laboratuvarlarda, araştırma merkezlerinde, medikal cihaz şirketlerinde, ilaç şirketlerinde, hükümet kurumlarında ve sağlık teknolojisi şirketlerinde iş bulabilirler. İş olanakları arasında biyomedikal cihaz mühendisi, teknik servis mühendisi, araştırmacı, danışman, satış temsilcisi, pazarlama ve proje yöneticisi gibi pozisyonlar yer alabilir. Ayrıca, hastanelerde kullanılan tıbbi cihazların kalibrasyonu ve doğru kullanımı ile ilgili eğitimler vererek sağlık personeline destek sağlayabilirler. Mezunlar, biyomedikal cihazlar için donanım ve yazılım tasarımı yaparak, tıbbi cihazların verimliliğini ve etkililiğini artırmak için yeni teknolojiler ve inovasyonlar geliştirebilirler.

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Biyomedikal Cihaz Teknolojisi bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda aşağıda bulunan Biyomedikal Cihaz Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

2023 Biyomedikal Cihaz Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Biyomedikal Cihaz Teknolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Biyomedikal Teknolojisine Giriş
  • Doğru Akım Devre Analizi
  • Elektronik Elemanlar ve Ölçme Tekniği
  • Temel Anatomi ve Fizyoloji
  • Temel Matematik
  • Yaşam Destek ve Ameliyathane Cihazları
  • Tıbbi Tahlil ve Laboratuvar Cihazları
  • Fizyolojik Sinyal İzleyiciler
  • Tıbbi Görüntüleme Cihazları
  • Dijital Elektronik, Mikrodenetleyiciler

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.