Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Ekonomi Ve Finans Bölümü Nedir? Ekonomi ve Finans İş Olanakları Nelerdir?

Ekonomi Ve Finans Bölümü Nedir? Ekonomi ve Finans İş Olanakları Nelerdir?

Ekonomi ve Finans bölümü nedir, Ekonomi ve Finans iş olanakları nelerdir, Ekonomi ve Finans mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 757 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Ekonomi ve Finans bölümü nedir?

Ekonomi ve Finans bölümü, ekonomi ve finansal konuları bir arada ele alan bir lisans programıdır. Bu programda öğrenciler, ekonomi, finans, bankacılık, muhasebe, yönetim ve pazarlama konularında eğitim alırlar. Ekonomi ve Finans bölümü öğrencileri, ekonominin temellerini öğrenirken aynı zamanda finansal piyasaları, yatırım araçlarını ve finansal analizi de öğrenirler. Programda, finansal yönetim, finansal planlama, portföy yönetimi, risk yönetimi, finansal piyasalar, yatırım analizi, vergi planlaması ve uluslararası finans konuları da yer alır.

Ekonomi ve Finans mezunu ne iş yapar?

Ekonomi ve Finans bölümü mezunları, bankacılık, sigortacılık, yatırım, danışmanlık, pazarlama, ihracat, ithalat, yönetim ve idari pozisyonlar gibi birçok sektörde çalışabilirler. Ayrıca, kamu sektöründe, özel sektörde, sivil toplum kuruluşlarında ve uluslararası kuruluşlarda da kariyer fırsatları mevcuttur.

Ekonomi ve Finans bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Ekonomi ve Finans bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Ekonomi ve Finans taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomi ve Finans (İngilizce) (Burslu) 7+0 454.92205 7338
İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi ve Finans (İngilizce) (Burslu) 13+0 445.17863 10155
İstanbul Teknik Üniversitesi Ekonomi ve Finans (İngilizce) (Burslu) 7+0 374.33340 110274
İstanbul Medipol Üniversitesi Ekonomi ve Finans (İngilizce) (Burslu) 7+0 372.62651 114300
Piri Reis Üniversitesi Ekonomi ve Finans (İngilizce) (Burslu) 3+0 348.01912 182677

2023 Ekonomi ve Finans taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Ekonomi ve Finans bölümü dersleri nelerdir?

Ekonomi ve Finans bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Ekonomi ve Finans bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Ekonomi Ve Finans Matematiği
  • Bilimin Doğası Ve Eleştirel Düşünce
  • Mikro Ekonomi
  • Makro Ekonomi
  • Finansal Muhasebe
  • Matematiksel İktisat
  • Bankacılık Ve Sigortacılık
  • İktisadi Metodoloji
  • İdare Hukuku
  • Finans Teorileri

Ekonomi ve Finans bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Ekonomi ve Finans bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş