Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Fizik Bölümü Nedir? Fizik İş Olanakları Nelerdir?

Fizik Bölümü Nedir? Fizik İş Olanakları Nelerdir?

Fizik bölümü nedir, Fizik iş olanakları nelerdir, Fizik mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 863 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Fizik bölümü nedir?

Fizik bölümü, evrenin yapısını, doğanın temel yasalarını ve bunların uygulama alanlarını inceleyen bir lisans programıdır. Öğrencilere, mekanik, termodinamik, elektromanyetizma, optik, modern fizik, nükleer fizik, astrofizik ve kozmoloji gibi konuları öğretilir.

Fizik mezunu ne iş yapar?

Fizik mezunları, bilimsel araştırmalar yapmak için araştırma merkezleri ve üniversitelerde çalışabilirler. Ayrıca, endüstriyel araştırma ve geliştirme departmanlarında da iş bulabilirler. Enerji sektöründe, nükleer enerji ve yenilenebilir enerji kaynakları üzerine çalışabilirler. Telekomünikasyon şirketleri için, sinyal işleme, fiber optik teknolojisi ve kablosuz iletişim gibi alanlarda çalışabilirler. Tıp ve sağlık sektöründe, radyoterapi, manyetik rezonans görüntüleme (MRI), ultrasonografi ve diğer tıbbi cihazlar üzerine çalışabilirler.

Fizik bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Fizik bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Fizik taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Koç Üniversitesi Fizik (İngilizce) (Burslu) 4+0 545.63926 430
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Fizik (İngilizce) (Burslu) 20+0 532.65378 2449
Boğaziçi Üniversitesi Fizik (İngilizce) 65+2 515.21916 8856
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik (İngilizce) 90+3 489.58235 24599
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Fizik (İngilizce) (%50 İndirimli) 5+0 481.71830 30401

2023 Fizik taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Fizik bölümü dersleri nelerdir?

Fizik bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Fizik bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Mekanik
  • Elektromanyetizma
  • Termodinamik
  • Optik
  • Kuantum Fiziği
  • Görelilik Teorisi
  • Astofizik
  • Fiziksel Kimya
  • Malzeme Bilimi
  • Biyofizik

Fizik bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Fizik bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş