Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Yönetim Bilimleri Programları Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Yönetim Bilimleri Programları Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Yönetim Bilimleri Programları bölümü nedir, Yönetim Bilimleri Programları iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 537 Güncelleme: 9 ay önce 9 ay önce

Yönetim Bilimleri Programları bölümü nedir?

Yönetim Bilimleri Programları, işletme ve yönetim konularında eğitim veren bir bölümdür. İşletme, ekonomi, finans, pazarlama, insan kaynakları yönetimi, stratejik yönetim, organizasyonel davranış, muhasebe gibi konularda teorik ve pratik bilgileri kapsar. Bu bölümde öğrenciler, yönetim alanındaki temel prensipleri öğrenerek, işletmelerin faaliyetlerini yönetebilmek için gerekli olan becerileri kazanırlar.

Yönetim Bilimleri Programları mezunu ne iş yapar?

Yönetim Bilimleri Programları mezunları birçok sektörde iş imkanına sahip olabilirler. Özellikle işletmelerde yönetici, yönetim asistanı, proje yöneticisi, insan kaynakları yöneticisi, pazarlama uzmanı, stratejik planlama uzmanı, operasyon yöneticisi gibi pozisyonlarda çalışabilirler. Ayrıca kendi işlerini kurarak girişimci de olabilirler. Mezunlar kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, danışmanlık firmaları, bankalar, sigorta şirketleri, üretim ve hizmet sektörlerinde de çalışabilirler.

Yönetim Bilimleri Programları bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Yönetim Bilimleri Programları bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Yönetim Bilimleri Programları taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Yönetim Bilimleri Programları bölümü dersleri nelerdir?

Yönetim Bilimleri Programları bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Yönetim Bilimleri Programları bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • İşletme Yönetimi
  • Pazarlama Yönetimi
  • İnsan Kaynakları Yönetimi
  • Muhasebe ve Finans Yönetimi
  • Stratejik Yönetim
  • Yönetim Bilişim Sistemleri
  • Proje Yönetimi
  • Yönetim Psikolojisi ve Davranışı
  • Karar Verme Teknikleri ve Analizi
  • Örgütsel Yapı ve Yönetim

Yönetim Bilimleri Programları bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Yönetim Bilimleri Programları bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş