Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Sulama Teknolojisi Bölümü Nedir? Sulama Teknolojisi İş Olanakları Nelerdir?

Sulama Teknolojisi Bölümü Nedir? Sulama Teknolojisi İş Olanakları Nelerdir?

Sulama Teknolojisi bölümü nedir, Sulama Teknolojisi iş olanakları nelerdir, Sulama Teknolojisi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 580 Güncelleme: 10 ay önce 10 ay önce

Sulama Teknolojisi bölümü nedir?

Sulama Teknolojisi bölümü, tarım sektöründe sulama sistemlerinin planlanması, tasarımı, uygulaması ve bakımı üzerine eğitim veren bir ön lisans programıdır. Bu bölümde öğrencilere, sulama sistemlerinin tasarımı, sulama suyu kalitesi, sulama yönetimi, sulama makinaları ve ekipmanları, sulama suyu kaynakları yönetimi, sulama maliyetleri, sulama teknolojileri, sulama sularda yönetmelikler gibi konular öğretilir.

Sulama Teknolojisi mezunu ne iş yapar?

Sulama Teknolojisi bölümü mezunları, özellikle tarım sektöründe, su kaynakları yönetimi şirketlerinde, sulama sistemleri üretim şirketlerinde, sulama ekipmanları imalatı yapan şirketlerde, sulama sistemlerinin inşaatı ve bakımı konusunda hizmet veren firmalarda, belediyelerde, tarım bakanlığı gibi kamu kuruluşlarında çalışabilirler. Bunun yanı sıra, özel sulama projeleri yapabilen kendi işletmelerini kurabilirler.

Sulama Teknolojisi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Sulama Teknolojisi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sulama Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Sulama Teknolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Sulama Teknolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Sulama Teknolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Sulama Sistemlerinde Pompa Seçimi ve Uygulamaları
  • Sulama Sistemlerinde Su Kalitesi Yönetimi
  • Sulama Sistemlerinde Otomasyon ve Kontrol
  • Sulama Sistemlerinde Toprak ve Bitki İlişkisi
  • Sulama Sistemlerinde Sulama Etkinliği ve Su Tasarrufu
  • Sulama Sistemlerinde Bakım ve Onarım
  • Sulama Sistemlerinde İletim Hatları ve Boru Hatları Tasarımı
  • Sulama Sistemlerinde Yüzey Sulama ve Damla Sulama Teknikleri
  • Sulama Sistemlerinde Gübreleme ve Bitki Besleme
  • Sulama Sistemlerinde İklim ve Hava Değişkenlikleri

Sulama Teknolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Sulama Teknolojisi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş