Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Döküm Bölümü Nedir? Döküm İş Olanakları Nelerdir?

Döküm Bölümü Nedir? Döküm İş Olanakları Nelerdir?

Döküm bölümü nedir, Döküm iş olanakları nelerdir, Döküm mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1015 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Döküm bölümü nedir?

Döküm, erimiş metal veya alaşımın kalıplara dökülerek katılaştırılmasıyla parçaların üretildiği bir imalat işlemidir. Döküm bölümü, bu işlemi gerçekleştiren ve döküm teknolojisi hakkında bilgi veren bir programdır. Döküm bölümü öğrencileri, metal eritme, metal akışı kontrolü, kalıp tasarımı, kalıp yapımı ve döküm sonrası işlemler hakkında bilgi edinirler. Ayrıca, malzeme seçimi, döküm prosesi ve kalite kontrol teknikleri gibi konuları da öğrenirler.

Döküm mezunu ne iş yapar?

Döküm bölümü mezunları, metal dökümü yapabilen ve döküm teknolojisi hakkında bilgi sahibi olan meslek elemanlarıdır. Döküm endüstrisinde, alüminyum, demir, çelik ve diğer metallerin dökümü gibi çeşitli alanlarda çalışabilirler. Döküm bölümü mezunları ayrıca, döküm işlemi ve malzemeleri hakkında danışmanlık yapabilir veya kalite kontrol, üretim yönetimi ve işletme yönetimi gibi diğer işlerde de çalışabilirler.

Döküm bölümünde en iyi 2 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Döküm bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Döküm taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Dokuz Eylül Üniversitesi Döküm 50+2 251.55592 1484481
Necmettin Erbakan Üniversitesi Döküm 20+1 230.43773 1911042

2023 Döküm taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Döküm bölümü dersleri nelerdir?

Döküm bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Döküm bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Kimya
  • Teknolojinin Bilimsel İlkeleri
  • İstatistiksel Kalite Kontrolü
  • Üretim Kontrolü
  • Teknik Resim
  • Meslek Resmi
  • Kalite Kontrol
  • Meslek ve Döküm Resmi
  • Döküm Metalürjisi
  • Döküm Materyalleri Teknolojisi

Döküm bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Döküm bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş