Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Dijital Oyun Tasarımı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Dijital Oyun Tasarımı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Dijital Oyun Tasarımı bölümü nedir, Dijital Oyun Tasarımı iş olanakları nelerdir, Dijital Oyun Tasarımı mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1129 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Dijital Oyun Tasarımı bölümü nedir?

Dijital Oyun Tasarımı bölümü, video oyunları için hikaye, karakter, grafik, ses, animasyon ve oyun mekaniği gibi unsurları tasarlamayı öğreten bir sanat ve teknoloji dalıdır. Bu bölümde öğrenciler, oyun tasarımı, oyun programlama, 3D modelleme, animasyon, konsept tasarımı ve diğer ilgili konularda eğitim alırlar. Dijital Oyun Tasarımı bölümünde öğrenciler, oyun endüstrisi için oyun geliştirme sürecini öğrenirler. Bu süreç, fikrin ortaya çıkması, tasarımın belirlenmesi, karakterlerin, hikayenin, animasyonların ve müziğin oluşturulması, oyun mekaniğinin tasarlanması, test edilmesi ve son olarak oyunun piyasaya sürülmesi aşamalarını kapsar.

Dijital Oyun Tasarımı mezunu ne iş yapar?

Oyun tasarımcıları, oyun endüstrisinde çalışabilirler. Bu alan, video oyunları, mobil oyunlar, sanal gerçeklik oyunları, artırılmış gerçeklik oyunları gibi çeşitli platformlarda çalışma fırsatları sunar. Ayrıca, eğitim, reklam ve pazarlama sektörleri de oyun tasarımı alanında uzmanlar tarafından tasarlanan oyunları kullanarak müşterilerine interaktif eğitim ve pazarlama stratejileri sunabilirler.

Dijital Oyun Tasarımı bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Dijital Oyun Tasarımı bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Dijital Oyun Tasarımı taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Bahçeşehir Üniversitesi Dijital Oyun Tasarımı (İngilizce) (Burslu) 11+0 500.85026 16977
İstanbul Bilgi Üniversitesi Dijital Oyun Tasarımı (İngilizce) (Burslu) 8+0 479.14392 32429
İstinye Üniversitesi Dijital Oyun Tasarımı (İngilizce) (Burslu) 11+0 442.87306 62935
İstanbul Aydın Üniversitesi Dijital Oyun Tasarımı (Burslu) 11+0 423.05308 81753
Beykent Üniversitesi Dijital Oyun Tasarımı (Burslu) 7+0 420.63503 84087

2023 Dijital Oyun Tasarımı taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Dijital Oyun Tasarımı bölümü dersleri nelerdir?

Dijital Oyun Tasarımı bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Dijital Oyun Tasarımı bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Animasyon ve Oyun Tasarımına Giriş
  • Algı ve Tasarım Kavramları
  • Oyun Analizi
  • Vektörel Çizim
  • Tasarımcılar için Eskiz Teknikleri
  • Görsel Öyküleme
  • 3 Boyutlu Modelleme, Dokulama ve Işıklandırma
  • Oyun Programlama
  • Oyun Prodüksiyonu ve Prototiplendirme
  • Oyun Motorları ile Arayüz

Dijital Oyun Tasarımı bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Dijital Oyun Tasarımı bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş