Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Diş Hekimliği Fakültesi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Diş Hekimliği Fakültesi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Diş Hekimliği Fakültesi bölümü nedir, Diş Hekimliği Fakültesi iş olanakları nelerdir, Diş Hekimliği Fakültesi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1099 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Diş Hekimliği Fakültesi bölümü nedir?

Diş hekimliği, ağız ve diş sağlığını koruma, tedavi etme ve iyileştirme konularıyla ilgilenen tıp dalıdır. Diş hekimliği, çürüklerin tedavisi, diş eti hastalıklarının teşhisi ve tedavisi, diş protezleri, diş estetiği gibi birçok farklı alanda hizmet verir.

Diş Hekimliği Fakültesi mezunu ne iş yapar?

Diş hekimliği mezunları, diş tedavisi, diş protezleri, diş estetiği, diş hijyeni, çene cerrahisi gibi birçok alanda çalışabilirler. Ağız ve diş sağlığındaki sorunların teşhis ve tedavisi, diş bakımı, diş estetiği, implant uygulamaları, ortodontik tedaviler, çene cerrahisi ve benzeri işlemler için diş kliniklerinde veya diş hekimliği polikliniklerinde çalışabilirler. Diş hekimleri ayrıca, diş malzemeleri üreticileri, diş hijyeni malzemeleri üreticileri, diş laboratuvarları, sağlık sigortası şirketleri, sağlık bakanlığı, özel hastaneler, diş hekimliği eğitimi veren kurumlar gibi farklı iş alanlarında da çalışabilirler.

Diş Hekimliği Fakültesi bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Diş Hekimliği Fakültesi bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Diş Hekimliği Fakültesi taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği (İngilizce) (Burslu) 9+0 523.86661 5121
İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği (İngilizce) 30+1 510.81137 11101
Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği 160+4 502.39502 15994
Bezm-İ Âlem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği (Burslu) 14+0 499.08999 18161
Ege Üniversitesi Diş Hekimliği 150+4 495.44620 20486

2023 Diş Hekimliği Fakültesi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Diş Hekimliği Fakültesi bölümü dersleri nelerdir?

Diş Hekimliği Fakültesi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Diş Hekimliği Fakültesi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Doku
  • Diş Morfolojisi, Maniplasyon ve Protetik Diş Tedavisi
  • Kariyoloji ve Koruyucu Diş Hekimliği
  • Protetik Diş Tedavisi
  • Sindirim Sistemi ve Metabolizma
  • Kariyoloji ve Koruyucu Diş Hekimliği
  • Patoloji
  • Restoratif Diş Tedavisi
  • Ağız,Diş ve Çene Cerrahisi
  • Ağız Hastalıkları

Diş Hekimliği Fakültesi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Diş Hekimliği Fakültesi bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 5 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 300 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş