Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Diş Hekimliği Nedir? Maaşlar Ve İş Olanakları Nelerdir?

Diş Hekimliği Nedir? Maaşlar Ve İş Olanakları Nelerdir?

Diş Hekimliği nedir, mezunu ne iş yapar, maaşları ve daha fazla bilgiyi bu makalede öğreneceksiniz. Meslek seçimi hayat değiştirir.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 1716 0 2 yıl önce 2 yıl önce

Diş Hekimliği Nedir?

Diş Hekimliği, hastanın çene yapısı, dişi, diş eti ve ağız sağlığı hakkındaki sağlık problemlerini çözen veya alternatif üreten bir tıp bilimidir. Sayısal meslekler (mf bölümleri) arasında olan bu bölüm aynı zamanda ülkemizde en çok tercih edilen bölümlerden biridir. En iyi sayısal bölümleri arasında olan Diş Hekimliği bölümü özel ve devlet üniversitelerinin çoğunda bulunmaktadır. Diş Hekimliği okumak zor mu dediğinizi duyar gibiyiz. Üniversite tercihi yapmadan önce mutlaka meslek araştırması yapmanızı öneririz.

Diş Hekimliği Mezunu Ne İş Yapar?

Diş hekimleri, hastanın çürük dişlerini çekmek, çürüme aşamasındaki dişlere tedavi uygulamak, ani oluşan diş komplikasyonlarına karşı önlem almak ve kişinin dişleri ile ilgili estetiksel problemlerine çözüm üretmekle sorumludurlar.

Diş Hekimi Maaşları Ne Kadardır?

Diş Hekimi maaşları "cbiko.gov.tr" tarafından sağlanan verilere göre oluşturulmuştur. Yeni mezun bir öğrencinin başlangıç maaşları aşağıdaki grafikte verilmiştir. Bu grafik üniversite tercihlerinde sizlere meslek seçimi hakkında yol gösterecektir. Bölüm tercihi yaparken Diş Hekimliği sıralamalarını ve diğer sayısal bölümlerinin taban puanlarını inceleyebilirsiniz.

kaynak: cbiko.gov.tr universitenitanit.com

İş Bulma Süresi

İş bulma süreleri "cbiko.gov.tr" tarafından sağlanan veriler ile grafiğe dökülmüştür. Kariyer sitelerindeki Diş Hekimliği iş ilanlarını inceleyerek nitelikler hakkında bilgi alabilirsiniz. Diş Hekimliği Okumak isteyen öğrencilerin mutlaka bu verileri incelemesini öneriyoruz.

kaynak: cbiko.gov.tr universitenitanit.com

Diş Hekimliği Dersleri

Diş Hekimliği derslerini temel olarak sizlere sıraladık. Üniversite tercihleri zamanında derslerin içeriklerini üniversitelerin web sayfalarından daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki paragrafta sadece başlıca dersler verilmektedir.

Tıbbi Biyoloji ve Genetik, Diş Anatomisi ve Fizyolojisi, Mikrobiyoloji - Parazitoloji, Protetik Diş Tedavisi, Diş Hastalıkları ve Tedavisi, Ağız Histolojisi ve Embriyoloji, Ağız Fizyolojisi, Ağız Biyokimyası, Protetik Diş Tedavisi, Ortodonti, Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi, Diş Hastalıkları ve Tedavisi, Ağız Farmakolojisi, Toplum Ağız - Diş Sağlığı, Çene - Yüz Cerrahisi, Diş Hastalıkları ve Tedavisi.

Diş Hekimliği 2022 YKS Taban Puanları ve Sıralamalar

Diş Hekimliği taban puanları ve başarı sıralamalarının ilk 10 üniversitesini sizler için derledik. Ayrıntılı tablonun altındaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz

No Üniversite Bölüm 2021 Puan 2021 Sıralama
1 Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği (İngilizce) (Burslu) 472,74 5064
2 İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği (İngilizce) 451,24 11455
3 Bezm-İ Âlem Vakıf Üniversites Diş Hekimliği (Burslu) 451,03 11536
4 Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği 439,31 16878
5 İstanbul Medipol Üniversitesi Diş Hekimliği (Burslu) 437,07 18029
6 Ege Üniversitesi Diş Hekimliği 431,26 21281
7 Başkent Üniversitesi Diş Hekimliği (Burslu) 430,06 22031
8 İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği 430,02 22061
9 İstanbul Medipol Üniversitesi Diş Hekimliği (İngilizce) (Burslu) 429,68 22263
10 Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği 428,85 22802

* Taban puanlar ve başarı sıralamaları Ösym'den alınan veriler ile oluşturulmuştur. Meslekler ve maaşları, iş bulma süreleri gibi istatistiksel veriler "cbiko.gov.tr" adresinden sağlanmıştır. Veriler editörlerimiz tarafından oluşturulduğu için hata olasılığı mevcuttur. Verilerde hata varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha doğru sonuçlar için "cbiko.gov.tr" ve "osym.gov.tr" adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

* Eşit ağırlık meslekleri ve maaşlar, sayısal meslekler ve maaşları, eşit ağırlık dersleri, sayısal bölüm dersleri, bölümlerin iş bulma süreleri, Meslek tanıtımları ve üniversite taban puanları vb. yararlı bilgileri sizler için derledik. Faydası dokunması dileği ile.

İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.