Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Endüstriyel Tasarım Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Endüstriyel Tasarım Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Endüstriyel Tasarım bölümü nedir, Endüstriyel Tasarım iş olanakları nelerdir, Endüstriyel Tasarım mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 973 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Endüstriyel Tasarım bölümü nedir?

Endüstriyel Tasarım, bir ürünün estetik, ergonomik ve fonksiyonel özelliklerini bir araya getirerek tasarım sürecini yöneten bir disiplindir. Endüstriyel Tasarım, ürünlerin görünümünü, kullanılabilirliğini, malzeme seçimini, üretim sürecini ve satış sonrası hizmetleri içeren bir tasarım disiplinidir. Bu bölümde öğrenciler, ürünlerin tasarımında kullanılan malzemelerin, üretim yöntemlerinin ve maliyetlerinin yanı sıra pazarlama stratejilerini de öğrenirler. Endüstriyel Tasarım bölümü öğrencileri, ürün tasarımında estetik öğeler, işlevsellik, ergonomi, üretilebilirlik, maliyet etkinliği, çevresel faktörler ve diğer faktörler gibi pek çok faktörü göz önünde bulundurarak, tasarım sürecinde kritik kararlar alırlar.

Endüstriyel Tasarım mezunu ne iş yapar?

Endüstriyel Tasarım bölümü mezunları, otomotiv, mobilya, ev aletleri, elektronik, oyuncak, spor malzemeleri ve daha birçok sektörde çalışabilirler. Örneğin, bir otomotiv tasarımcısı, otomobil gövdesinin şekli ve boyutları gibi konuları ele alırken, bir elektronik tasarımcısı, cep telefonları, tabletler, bilgisayarlar ve diğer elektronik cihazların kullanılabilirliği ve işlevselliği gibi konuları ele alır.

Endüstriyel Tasarım bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Endüstriyel Tasarım bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Endüstriyel Tasarım taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım (İngilizce) 70+2 469.73490 39894
Tobb Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi Endüstriyel Tasarım (Burslu) 5+0 465.46646 43495
İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım (İngilizce) 60+2 463.51345 45062
Özyeğin Üniversitesi Endüstriyel Tasarım (İngilizce) (Burslu) 5+0 460.20154 47811
Bahçeşehir Üniversitesi Endüstriyel Tasarım (İngilizce) (Burslu) 9+0 457.42592 50147

2023 Endüstriyel Tasarım taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Endüstriyel Tasarım bölümü dersleri nelerdir?

Endüstriyel Tasarım bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Endüstriyel Tasarım bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Çizim Teknikleri
  • Endüstriyel Tasarıma Giriş
  • Endüstriyel Tasarım Tarihi ve Teorisi
  • Endüstriyel Tasarım Stüdyosu
  • Endüstriyel Tasarım Stüdyosu
  • Bilgisayar Destekli Endüstriyel Tasarım
  • Üretim Yöntemler
  • Tasarımda İnsan Faktörü
  • Tasarım Yönetimine Giriş
  • Ambalaj Tasarımı

Endüstriyel Tasarım bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Endüstriyel Tasarım bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Marmara Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Tanıtımı

Ceren, Marmara Üniversitesi Endüstriyel Tasarım bölümü hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulundu.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş