Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Endüstriyel Kalıpçılık Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Endüstriyel Kalıpçılık Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Endüstriyel Kalıpçılık bölümü nedir, Endüstriyel Kalıpçılık iş olanakları nelerdir, Endüstriyel Kalıpçılık mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1182 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Endüstriyel Kalıpçılık bölümü nedir?

Endüstriyel Kalıpçılık, genellikle imalat sektöründe kullanılan ürünlerin kalıplarını üreten, geliştiren ve tasarlayan endüstriyel bir bölümdür. Bu bölüm, plastik enjeksiyon kalıplama, metal döküm kalıplama, kalıp yapımı, dijital modelleme, CNC işleme, kalıp tasarımı, kalıp imalatı ve kalıp bakımı gibi konuları kapsar. Endüstriyel Kalıpçılık bölümünde öğrenciler, ürün kalıplarının tasarımı, imalatı, bakımı ve onarımı ile ilgili bir dizi beceri öğrenirler. Öğrenciler, genellikle CAD / CAM yazılımları kullanarak ürünlerin 3D modellerini oluşturma, kalıp tasarımı, prototipleme, kalıp yapımı, test ve kalite kontrol teknikleri, kalıp onarımı ve yenileme, ölçü aletleri ve ölçüm teknikleri, üretim süreçleri gibi konularda eğitim alırlar.

Endüstriyel Kalıpçılık mezunu ne iş yapar?

Endüstriyel Kalıpçılık bölümü mezunları, ürünlerin kalıplarının tasarımı, geliştirilmesi, imalatı, onarımı ve bakımı ile ilgili işlerde çalışabilirler. Bu işler arasında, plastik enjeksiyon kalıplama, metal döküm kalıplama, otomotiv, tıbbi cihazlar, ambalajlama, beyaz eşya, elektronik ve daha birçok sektör yer alabilir.

Endüstriyel Kalıpçılık bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Endüstriyel Kalıpçılık bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Endüstriyel Kalıpçılık taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Bursa Uludağ Üniversitesi Endüstriyel Kalıpçılık 60+2 277.66825 1073739
Bursa Uludağ Üniversitesi Endüstriyel Kalıpçılık (İÖ) 40+1 273.60847 1130599
Gazi Üniversitesi Endüstriyel Kalıpçılık 45+2 272.30532 1149349
Başkent Üniversitesi Endüstriyel Kalıpçılık (Burslu) 5+0 270.35387 1177870
Kocaeli Üniversitesi Endüstriyel Kalıpçılık 35+1 263.18053 1287858

2023 Endüstriyel Kalıpçılık taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Endüstriyel Kalıpçılık bölümü dersleri nelerdir?

Endüstriyel Kalıpçılık bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Endüstriyel Kalıpçılık bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Bilgisayar Destekli Çizim
  • Bilgisayar Destekli Üretim
  • Endüstriye Dayalı Eğitim
  • Sıkıştırma ve Transfer Kalıpçılığı
  • CNC Freze Teknolojisi
  • Ölçme ve Kontrol
  • Mukavemet
  • Sistem Analizi ve Tasarımı
  • Kalite Güvencesi ve Standartları
  • Toplumsal Duyarlılık Projesi

Endüstriyel Kalıpçılık bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Endüstriyel Kalıpçılık bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş