Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümü nedir, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1017 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümü nedir?

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği, gemilerde kullanılan makinelerin tasarımı, üretimi, bakımı ve işletmesi ile ilgili konuları kapsayan bir mühendislik dalıdır. Bu alanda eğitim alan öğrenciler, gemi motorları, jeneratörler, pompa sistemleri, su arıtma sistemleri, klima sistemleri, hidrolik ve pnömatik sistemler gibi gemilerde kullanılan tüm makinelerin işleyişini öğrenirler.

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği mezunları, gemi işletmelerinde, tersanelerde, deniz taşımacılığı şirketlerinde, gemi makineleri üreticisi firmalarda ve denizcilik sektöründe faaliyet gösteren diğer işletmelerde iş imkanlarına sahiptirler. Mezunlar, makinelerin tasarımı, üretimi, montajı, bakımı, tamiri ve işletmesi konularında mühendislik pozisyonlarında çalışabilirler. Ayrıca gemi işletmelerinde yönetim, proje yönetimi, lojistik ve tedarik zinciri yönetimi, kalite kontrol ve iş sağlığı ve güvenliği gibi alanlarda da çalışma fırsatları bulunmaktadır.

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği 60+2 444.92616 61103
Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği 70+2 429.97242 74874
İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği (İngilizce) (UOLP-SUNY Maritime) (%50 İndirimli) 1+0 428.67394 76116
Piri Reis Üniversitesi Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği (İngilizce) (Burslu) 13+0 425.25419 79512
Dokuz Eylül Üniversitesi Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği (İngilizce) 50+2 418.85598 85869

2023 Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Mühendislik Matematiği
  • Bilgisayar Destekli Tasarım
  • Mühendislik Mekaniği
  • Termodinamik
  • Malzeme Bilimi ve Mühendisliği
  • Gemi İşletmeciliği ve İşletme Yönetimi
  • Gemi Elektroniği ve Kontrol Sistemleri
  • Gemi Makineleri Yapım ve Bakımı
  • Gemi Makineleri Dizaynı ve İmalatı
  • Marine Endüstriyel Enerji Sistemleri

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş