Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Deniz Ve Liman İşletmeciliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Deniz Ve Liman İşletmeciliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Deniz ve Liman İşletmeciliği bölümü nedir, Deniz ve Liman İşletmeciliği iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 844 0 11 ay önce 11 ay önce

Deniz ve Liman İşletmeciliği bölümü nedir?

Deniz ve Liman İşletmeciliği bölümü, deniz taşımacılığı, lojistik ve liman işletmeciliği alanlarında eğitim veren bir ön lisans programıdır. Bu bölümde öğrenciler, deniz taşımacılığı ve lojistik yönetimi ile ilgili teknik bilgi ve becerileri edinirler. Ayrıca, liman işletmeciliği konusunda da bilgi sahibi olurlar. Deniz ve Liman İşletmeciliği bölümünde, öğrencilere liman tasarımı, gemi işletmeciliği, lojistik yönetimi, uluslararası ticaret, deniz hukuku, denizcilik ekonomisi, işletme yönetimi, muhasebe, finans ve pazarlama gibi konularda eğitim verilir. Ayrıca, öğrenciler, deniz taşımacılığı sektöründe kullanılan araçlar, ekipmanlar ve yazılımlar hakkında da bilgi sahibi olurlar.

Deniz ve Liman İşletmeciliği mezunu ne iş yapar?

Deniz ve Liman İşletmeciliği bölümü mezunları, limanlarda, nakliye firmalarında, denizcilik danışmanlık firmalarında, lojistik firmalarında ve diğer denizcilik sektörü işletmelerinde çalışabilirler. Ayrıca, kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve uluslararası kuruluşlar gibi diğer sektörlerde de iş bulabilirler. Mezunlar, deniz taşımacılığı sektöründe gelişen teknolojik ve yönetimsel değişimlere ayak uydurabilen, liderlik becerilerine sahip ve liman işletmeciliği konusunda uzmanlaşmış profesyonellerdir.

Deniz ve Liman İşletmeciliği bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Deniz ve Liman İşletmeciliği bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Deniz ve Liman İşletmeciliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Piri Reis Üniversitesi Deniz ve Liman İşletmeciliği (Burslu) 11+0 346.98005 412473
Yaşar Üniversitesi Deniz ve Liman İşletmeciliği (Burslu) 6+0 331.68083 514051
İstanbul Gelişim Üniversitesi Deniz ve Liman İşletmeciliği (Burslu) 9+0 319.26179 612738
Beykoz Üniversitesi Deniz ve Liman İşletmeciliği (Burslu) 5+0 318.15443 622384
İstanbul Gelişim Üniversitesi Deniz ve Liman İşletmeciliği (İÖ) (Burslu) 8+0 306.60839 731221

2023 Deniz ve Liman İşletmeciliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Deniz ve Liman İşletmeciliği bölümü dersleri nelerdir?

Deniz ve Liman İşletmeciliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Deniz ve Liman İşletmeciliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Deniz Ticaretinin Temel İlkeleri
  • Dış Ticarette Gümrük İşlemleri
  • Liman Ve Terminaller
  • Denizcilik Ve Gemicilik Bilgisi
  • Gemi Acentacılığı
  • Gemi Ve Filo Yönetimi
  • Kiralama Ve Brokerlik
  • Liman İşletmeciliği Ve Yönetimi
  • Gemi Tedarik Yönetimi
  • Deniz Hukuku

Deniz ve Liman İşletmeciliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Deniz ve Liman İşletmeciliği bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.