Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
İngilizce Öğretmenliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

İngilizce Öğretmenliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

İngilizce Öğretmenliği bölümü nedir, İngilizce Öğretmenliği iş olanakları nelerdir, İngilizce Öğretmenliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 1353 0 1 yıl önce 1 yıl önce

İngilizce Öğretmenliği bölümü nedir?

İngilizce öğretmenliği bölümü, öğrencilere İngilizce öğretme konusunda uzmanlaşmak isteyen öğrencilere yönelik bir lisans programıdır. Bu bölüm, öğrencilere İngilizce dilinin dilbilgisi, okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerileri hakkında teorik ve pratik bilgi verir. Ayrıca, İngilizce öğretim materyalleri, teknolojik araçlar, değerlendirme teknikleri ve sınıf yönetimi hakkında da eğitim verir. İngilizce öğretmenliği bölümünde, öğrenciler İngilizce dili ve edebiyatı hakkında geniş kapsamlı bir eğitim alırlar. İngilizce dilinin ses, yapı, sözcükler, dilbilgisi ve anlam özellikleri hakkında detaylı bilgi edinirler. Ayrıca, İngilizce edebiyatının tarihi ve gelişimi, edebi türler, yazarlar ve eserleri hakkında da bilgi sahibi olurlar.

İngilizce Öğretmenliği mezunu ne iş yapar?

İngilizce öğretmenliği bölümü mezunları, özellikle ortaokul ve lise düzeyinde İngilizce öğretmeni olarak çalışabilirler. Ayrıca, İngilizce öğretim materyalleri hazırlayan yayınevleri, özel dil okulları, üniversiteler, turizm şirketleri ve yurtdışındaki eğitim kurumları gibi farklı sektörlerde de çalışma imkanına sahiptirler. İngilizce öğretmenliği bölümü mezunları, İngilizce dilinin öğretimi ve öğrenimi konusunda geniş bir bilgi birikimine sahip olur ve öğrencilere İngilizceyi etkili bir şekilde öğretme becerilerini geliştirirler. Son dönemlerde ingilizce öğretmenlerinin bir diğer çalışma alanları da online eğitim vermektedir. Online eğitim sektöründe de öğretimlerine devam edebilirler.

İngilizce Öğretmenliği bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre İngilizce Öğretmenliği bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 İngilizce Öğretmenliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği (İngilizce) 80+2 491.66148 3142
Orta Doğu Teknik Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği (İngilizce) 90+3 477.98369 4710
Orta Doğu Teknik Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği (İngilizce) (UOLP-SUNY New Paltz) (%50 İndirimli) 1+0 477.51039 4763
Yeditepe Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği (İngilizce) (Burslu) 8+0 475.54883 5003
Bahçeşehir Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği (İngilizce) (Burslu) 8+0 471.06236 5665

2023 İngilizce Öğretmenliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

İngilizce Öğretmenliği bölümü dersleri nelerdir?

İngilizce Öğretmenliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane İngilizce Öğretmenliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Dilbilgisi
  • İkinci Dil Edinimi
  • İngiliz Edebiyatı Tarihi
  • Yabancılara İngilizce Öğretimi
  • İngilizce Öğretiminde Teknoloji
  • Konuşma ve Dinleme Becerileri
  • Yazma Becerileri
  • Okuma Becerileri
  • Kültürlerarası İletişim
  • Değişik Yaş Gruplarına Yönelik Öğretim Stratejileri

İngilizce Öğretmenliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

İngilizce Öğretmenliği bölümü DİL ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi Dil bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Dil puanı ile alan bölümler

Sizler için Dil puanı ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer dil mesleklerini veya dil bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.