Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Tarım Makineleri Bölümü Nedir? Tarım Makineleri İş Olanakları Nelerdir?

Tarım Makineleri Bölümü Nedir? Tarım Makineleri İş Olanakları Nelerdir?

Tarım Makineleri bölümü nedir, Tarım Makineleri iş olanakları nelerdir, Tarım Makineleri mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 931 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Tarım Makineleri bölümü nedir?

Tarım Makineleri bölümü, tarım faaliyetlerinde kullanılan makine ve ekipmanların tasarımı, üretimi, bakımı ve tamiri konularıyla ilgilenen bir bölümdür. Bu bölümde öğrenciler, tarım sektöründe kullanılan traktörler, tohumlama makineleri, hasat makineleri, sulama sistemleri ve diğer tarım makineleri ile ilgili tasarım, üretim, test, değerlendirme ve tamir tekniklerini öğrenirler.

Tarım Makineleri mezunu ne iş yapar?

Tarım Makineleri bölümünden mezun olanlar, çiftlik ve tarım makineleri imalatı yapan firmalarda, tarım sektöründe faaliyet gösteren şirketlerde, tarım makinaları satan ve servis sağlayan firmalarda çalışabilirler. Ayrıca, tarım makineleri tasarımı ve geliştirilmesi, üretim ve bakım konularında araştırma ve geliştirme departmanlarında, teknik satış ve pazarlama departmanlarında, tarım sektöründeki işletmelerin teknik departmanlarında çalışma imkanları bulunmaktadır.

Tarım Makineleri bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Tarım Makineleri bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Tarım Makineleri taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Tarım Makineleri bölümü dersleri nelerdir?

Tarım Makineleri bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Tarım Makineleri bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Tarım Makineleri Tasarımı ve Geliştirme
  • Tarım İşletmelerinde Makine ve Ekipman Seçimi
  • Tarım Makineleri Bakım ve Onarımı
  • Tarım Makineleri Verimlilik Analizi
  • Tarım Makinelerinde Enerji Kullanımı
  • Tarım Makinelerinde Otomasyon ve Kontrol Sistemleri
  • Tarım Makineleri Üretim Teknolojileri
  • Tarım İşletmelerinde İşletme Yönetimi ve Organizasyon
  • Tarım Makineleri Üretimi ve Pazarlaması
  • Tarım Makineleri Mekaniği

Tarım Makineleri bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Tarım Makineleri bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş