Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Çağrı Merkezi Hizmetleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Çağrı Merkezi Hizmetleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Çağrı Merkezi Hizmetleri bölümü nedir, Çağrı Merkezi Hizmetleri iş olanakları nelerdir, Çağrı Merkezi Hizmetleri mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1334 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Çağrı Merkezi Hizmetleri bölümü nedir?

Çağrı Merkezi Hizmetleri bölümü, müşteri hizmetleri, teknik destek ve satış gibi farklı işlevleri yerine getiren çağrı merkezlerinde çalışan personeli eğiten bir disiplindir. Bu bölümde öğrenciler, çağrı merkezlerinin işleyişi, müşteri hizmetleri, etkili iletişim, sorun çözme becerileri, teknik destek ve satış teknikleri gibi konularda eğitim alırlar.

Çağrı Merkezi Hizmetleri mezunu ne iş yapar?

Çağrı Merkezi Hizmetleri bölümü mezunları, farklı sektörlerde birçok iş fırsatına sahiptir. Mezunlar, çağrı merkezleri, bankalar, telekomünikasyon şirketleri, sigorta şirketleri, havayolu şirketleri, turizm şirketleri, perakende şirketleri, enerji şirketleri, teknoloji şirketleri gibi farklı sektörlerde çalışabilirler. Bölüm mezunları, çağrı merkezi müşteri hizmetleri, teknik destek, satış, pazarlama, operasyon, yönetim ve eğitim gibi farklı rolleri üstlenebilirler. Ayrıca, çağrı merkezi yöneticisi, çağrı merkezi operasyon müdürü, çağrı merkezi eğitmeni, kalite kontrol uzmanı gibi daha yüksek pozisyonlara da yükselebilirler. Son yıllarda, teknolojinin hızla gelişmesi ve dijitalleşmenin artması nedeniyle, çağrı merkezi hizmetleri sektöründe değişiklikler yaşanmaktadır. Bu nedenle, çağrı merkezi hizmetleri bölümü mezunları, teknolojiye hakim olmaları ve dijital çağrı merkezi çözümleri konusunda bilgi sahibi olmaları durumunda iş bulma şanslarını artırabilirler.

Çağrı Merkezi Hizmetleri bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Çağrı Merkezi Hizmetleri bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Çağrı Merkezi Hizmetleri taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Gaziantep Üniversitesi Çağrı Merkezi Hizmetleri 35+1 280.15074 1040053
Akdeniz Üniversitesi Çağrı Merkezi Hizmetleri 78+2 269.75813 1186828
Selçuk Üniversitesi Çağrı Merkezi Hizmetleri 50+2 269.08159 1196969
Anadolu Üniversitesi Çağrı Merkezi Hizmetleri (Açıköğretim) (Açıköğretim) (Açıköğretim) 400+10 267.61709 1219159
Atatürk Üniversitesi Çağrı Merkezi Hizmetleri (Açıköğretim) 300+8 258.27012 1368130

2023 Çağrı Merkezi Hizmetleri taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Çağrı Merkezi Hizmetleri bölümü dersleri nelerdir?

Çağrı Merkezi Hizmetleri bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Çağrı Merkezi Hizmetleri bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Bireyler Arası İletişim
  • Çağrı Merkezi Yönetimi
  • Toplantı Ve Sunu Teknikleri
  • Yeni İletişim Teknolojileri
  • Stratejik Yönetim
  • Çağrı Merkezinde Hizmet
  • İş Ve Yaşamda Motivasyon
  • Satış Yönetimi Ve Telefonda Satış
  • Tüketici Davranışları
  • Çatışma Ve Stres Yönetimi

Çağrı Merkezi Hizmetleri bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Çağrı Merkezi Hizmetleri bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş