Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Raylı Sistemler Yol Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi bölümü nedir, Raylı Sistemler Yol Teknolojisi iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 709 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi bölümü nedir?

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi bölümü, raylı sistemlerde kullanılan yol yapımı, bakımı ve onarımı için gereken teknolojik bilgi ve becerileri öğreten bir programdır. Bu bölümde öğrenciler, raylı sistemlerin yol yapımı, topraklaması, ray montajı, ray bağlantıları, yol izleme sistemleri ve sinyalizasyon sistemleri gibi konular hakkında bilgi edinirler. Ayrıca, öğrencilerin raylı sistemlerde kullanılan malzemeleri, cihazları ve araçları tanıyarak, yol yapımı ve bakımı işlemlerini gerçekleştirebilecek becerileri kazanmaları amaçlanır.

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi mezunu ne iş yapar?

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi bölümü mezunları, demiryolu şirketleri, lojistik şirketleri, özel raylı sistem şirketleri, raylı sistem mühendisliği şirketleri, belediyeler gibi çeşitli sektörlerde iş imkanlarına sahip olabilirler. Mezunlar, raylı sistemlerin bakımı, onarımı, yenileme ve yol yapımı gibi konularda çalışabilirler. Ayrıca, raylı sistemlerin planlama, tasarım ve uygulama süreçlerinde görev alabilirler.

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Raylı Sistemler Yol Teknolojisi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Raylı Sistemler Yol Teknolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Raylı Sistemlerin Temelleri
  • Raylı Sistemlerin Planlaması
  • Raylı Sistemlerde Hat Yapımı
  • Raylı Sistemlerde İstasyon ve Depo Yapımı
  • Raylı Sistemlerde Üstyapı Bakımı
  • Raylı Sistemlerde Trafik Yönetimi ve Sinyalizasyon
  • Raylı Sistemlerde Elektrikli ve Elektronik Sistemler
  • Raylı Sistemlerde Araç Teknolojisi
  • Raylı Sistemlerde Güvenlik ve Acil Durum Yönetimi
  • Raylı Sistemlerde Proje Yönetimi

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş