Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Çağdaş Yunan Dili Ve Edebiyatı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Çağdaş Yunan Dili Ve Edebiyatı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı bölümü nedir, iş olanakları nelerdir, Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 839 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı bölümü nedir?

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı bölümü, Yunanistan'da konuşulan modern Yunanca dilini ve Yunan edebiyatını inceleyen bir disiplindir. Bu bölümde öğrenciler, modern Yunan dili, edebiyatı, kültürü, tarih ve toplum hakkında ayrıntılı bilgi edinirler.

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı mezunu ne iş yapar?

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı bölümü mezunları, kamu ve özel sektörde birçok iş fırsatına sahiptir. Mezunlar, Türkiye'de ve yurtdışında bulunan Yunanistan elçilikleri, konsolosluklar ve diğer diplomatik misyonlar, Türk şirketleriyle iş yapan Yunan şirketleri, kültür ve sanat kuruluşları, turizm sektörü, medya ve yayıncılık sektörleri gibi birçok farklı sektörde iş bulabilirler. Bölüm mezunları ayrıca, çevirmen, tercüman, turizm rehberi, öğretmen, araştırmacı, yazar, editör, yayıncı, danışman gibi birçok farklı rolü de üstlenebilirler. Ayrıca, uluslararası işletmelerde, uluslararası organizasyonlarda ve sivil toplum kuruluşlarında da çalışabilirler. Özellikle, Türkiye'nin Yunanistan ile yakın ilişkileri nedeniyle, Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı bölümü mezunlarına olan talep artmaktadır. Ayrıca, küreselleşme ve uluslararası ticaretin artması, Yunanca bilen iş gücüne olan talebi de arttırmaktadır.

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
İstanbul Üniversitesi Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı 40+1 372.87844 33628
Ankara Üniversitesi Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı 35+1 335.98447 47781
Ankara Üniversitesi Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı (KKTC Uyruklu) 2+0 259.63250 80632
Trakya Üniversitesi Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı 30+1 215.07478 103253

2023 Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı bölümü dersleri nelerdir?

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Çağdaş Yunancanın Dilbilgisi
  • Çağdaş Yunancanın Ses Bilgisi
  • Çağdaş Yunancanın Sözdizimi
  • Çağdaş Yunan Edebiyatı
  • Modern Yunanistan Tarihi
  • Yunan Halk Bilimi
  • Çağdaş Yunanca Okuma Anlama
  • Modern Yunanistan Tarihi
  • Antik Edebiyat
  • Mitoloji

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı bölümü DİL ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi Dil bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Dil puanı ile alan bölümler

Sizler için Dil puanı ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer dil mesleklerini veya dil bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş