Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Eski Yunan Dili Ve Edebiyatı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Eski Yunan Dili Ve Edebiyatı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Eski Yunan Dili ve Edebiyatı bölümü nedir, iş olanakları nelerdir, Eski Yunan Dili ve Edebiyatı mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 919 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Eski Yunan Dili ve Edebiyatı bölümü nedir?

Eski Yunan Dili ve Edebiyatı bölümü, Antik Yunan edebiyatı, dilbilgisi, filoloji, mitoloji, felsefe, tarih, kültür, sanat ve arkeoloji gibi konuları içeren bir lisans programıdır. Bu bölümde öğrenciler, Antik Yunan edebiyatının önemli eserleri ve yazarları hakkında derinlemesine bir bilgi sahibi olurlar ve antik Yunan dilini öğrenirler.

Eski Yunan Dili ve Edebiyatı mezunu ne iş yapar?

Eski Yunan Dili ve Edebiyatı mezunları, öğretmenlik, arkeoloji, tarih, gazetecilik, yayıncılık, müzecilik, çeviri ve turizm gibi farklı alanlarda çalışabilirler. Özellikle, kültür, tarih ve sanat alanında faaliyet gösteren kamu ve özel sektör kuruluşlarında görev alabilirler. Eski Yunan Dili ve Edebiyatı mezunları, arkeolojik kazılarda da çalışabilirler. Bu alanda, antik Yunan dönemine ait arkeolojik alanlarda çalışarak, tarih, kültür ve sanat hakkında araştırmalar yapabilirler. Ayrıca, tarihi belgesel yapımcıları ve gazeteciler de, Eski Yunan Dili ve Edebiyatı mezunlarını, araştırma ve çeviri konularında danışmanlık hizmetleri almak için tercih edebilirler.

Eski Yunan Dili ve Edebiyatı bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Eski Yunan Dili ve Edebiyatı bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Eski Yunan Dili ve Edebiyatı taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
İstanbul Üniversitesi Eski Yunan Dili ve Edebiyatı 50+2 352.89302 41137
Akdeniz Üniversitesi Eski Yunan Dili ve Edebiyatı 40+1 300.84877 62214

2023 Eski Yunan Dili ve Edebiyatı taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Eski Yunan Dili ve Edebiyatı bölümü dersleri nelerdir?

Eski Yunan Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Eski Yunan Dili ve Edebiyatı bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Yunan Edebiyat Tarihi’ne Giriş
  • Yunan Dili Grameri
  • Yunan Mitolojisi
  • Latince Gramer
  • Yunanca Kolay Metinler
  • Yunan Edebiyatında Tarih Yazımı
  • Arkaik Çağ Yunan Kültürü
  • Yunanca Metin Çevirisi
  • Yunan Komedyası
  • Roma ve Geç Antikçağ Yunan Edebiyatı

Eski Yunan Dili ve Edebiyatı bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Eski Yunan Dili ve Edebiyatı bölümü DİL ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi Dil bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Dil puanı ile alan bölümler

Sizler için Dil puanı ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer dil mesleklerini veya dil bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş