Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Turist Rehberliği Bölümü Nedir? Turist Rehberliği İş Olanakları Nelerdir?

Turist Rehberliği Bölümü Nedir? Turist Rehberliği İş Olanakları Nelerdir?

Turist Rehberliği bölümü nedir, Turist Rehberliği iş olanakları nelerdir, Turist Rehberliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 626 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Turist Rehberliği bölümü nedir?

Turist rehberliği bölümü, turizm sektöründe hizmet veren bir meslek dalıdır. Turist rehberleri, turistlerin gezecekleri yerlerde onlara eşlik ederek, bölgenin tarihi, kültürel, coğrafi, sanatsal ve diğer önemli bilgilerini anlatır ve onlara yardımcı olurlar.

Turist Rehberliği mezunu ne iş yapar?

Turist rehberliği bölümü, turizm sektörüne hizmet etmek üzere turistlerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere yetiştirir. Bu bölümde turizm, yöresel kültürler, turizm pazarlama, turist rehberliği, müze ve ören yeri yönetimi, turizm işletmeciliği, turizm hukuku gibi dersler verilir.

Turist Rehberliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Turist Rehberliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Turist Rehberliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Turist Rehberliği bölümü dersleri nelerdir?

Turist Rehberliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Turist Rehberliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Turizm Coğrafyası
  • Turizm Tarihi
  • Turizm İşletmeleri
  • Turizm Hukuku
  • Turizm Pazarlaması
  • Turizm Ekonomisi
  • Yabancı Dil
  • Rehberlik Hizmetleri
  • Kültür Turları
  • Müze Turizmi

Turist Rehberliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Turist Rehberliği bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş