Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi bölümü nedir, Raylı Sistemler Makine Teknolojisi iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 787 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi bölümü nedir?

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi, trenler, tramvaylar ve diğer raylı ulaşım araçlarının mekanik ve elektrik/elektronik bileşenlerinin tasarımı, üretimi ve bakımı ile ilgilenen bir programdır. Bu bölümde öğrenciler, raylı sistemlerin mekanik bileşenleri, elektrik-elektronik sistemleri ve kontrol sistemleri hakkında bilgi edinirler.

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi mezunu ne iş yapar?

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi mezunları, tren ve tramvay üreticisi şirketlerde, raylı sistemlerin bakımı ve onarımı için özel şirketlerde, demiryolu işletmelerinde, toplu taşıma işletmelerinde ve ilgili devlet kurumlarında iş bulabilirler. İş olanakları arasında tasarım mühendisi, üretim mühendisi, kalite kontrol mühendisi, bakım mühendisi, test mühendisi, satış mühendisi, teknik servis mühendisi ve proje mühendisi gibi pozisyonlar yer alabilir.

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Raylı Sistemler Makine Teknolojisi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Raylı Sistemler Makine Teknolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Raylı sistemlerin temel prensipleri
  • Elektrik-Elektronik temelleri
  • Hidrolik ve pnömatik sistemlerin temelleri
  • Mekanik parçaların tasarımı ve imalatı
  • Malzeme bilimi
  • Kontrol sistemleri
  • Bakım ve onarım teknikleri
  • Mekanik proje yönetimi
  • Teknik resim okuma ve yorumlama
  • Kalite kontrol ve güvence

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş