Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
İktisadi Ve İdari Programlar Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

İktisadi Ve İdari Programlar Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

İktisadi ve İdari Programlar bölümü nedir, İktisadi ve İdari Programlar iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 783 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

İktisadi ve İdari Programlar bölümü nedir?

İktisadi ve İdari Programlar Bölümü, işletme, ekonomi, maliye, muhasebe, yönetim gibi konuların yer aldığı bir eğitim programıdır. Bu bölümde öğrencilere, işletme yönetimi, pazarlama, finans, muhasebe, insan kaynakları yönetimi, ekonomi, ticaret hukuku, stratejik yönetim gibi konular öğretilir. Bu bölümde öğrenciler, iş dünyasında başarılı olabilmek için gerekli teorik ve pratik bilgi ve becerileri kazanırlar.

İktisadi ve İdari Programlar mezunu ne iş yapar?

İktisadi ve İdari Programlar Bölümü mezunları, işletmelerin finansal ve yönetimsel konularını yönetebilecek nitelikte olurlar. İşletmelerdeki üst düzey yöneticilik pozisyonlarına, muhasebe ve finansal konulardaki uzmanlık pozisyonlarına, insan kaynakları departmanlarına, pazarlama ve satış departmanlarına, yönetim danışmanlığı şirketlerine ve devlet kurumlarına başvurabilirler.

İktisadi ve İdari Programlar bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre İktisadi ve İdari Programlar bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda aşağıda bulunan 2023 İktisadi ve İdari Programlar taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

2023 İktisadi ve İdari Programlar taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

İktisadi ve İdari Programlar bölümü dersleri nelerdir?

İktisadi ve İdari Programlar bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane İktisadi ve İdari Programlar bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Mikro İktisat
  • Makro İktisat
  • İktisadi Düşünceler Tarihi
  • Para Teorisi ve Politikası
  • Uluslararası İktisat
  • Muhasebe ve Finansal Yönetim
  • Yönetim ve Organizasyon
  • Pazarlama Yönetimi
  • İşletme Hukuku
  • İstatistik ve Veri Analizi

İktisadi ve İdari Programlar bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

İktisadi ve İdari Programlar bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Kocaeli Üniversitesi - İktisat Okumak

Kocaeli’de öğrenci olmak; şehri tanımak için en iyi doğal yollardan birisi. Buse'nin renkli anlatımı ile Kocaeli Üniversitesi'nde öğrenci olmak ne demek hadi izleyelim:)

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş