Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Sondaj Teknolojisi Bölümü Nedir? Sondaj Teknolojisi İş Olanakları Nelerdir?

Sondaj Teknolojisi Bölümü Nedir? Sondaj Teknolojisi İş Olanakları Nelerdir?

Sondaj Teknolojisi bölümü nedir, Sondaj Teknolojisi iş olanakları nelerdir, Sondaj Teknolojisi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 605 Güncelleme: 10 ay önce 10 ay önce

Sondaj Teknolojisi bölümü nedir?

Sondaj Teknolojisi bölümü, petrol ve doğalgaz endüstrisinde kullanılan sondaj teknolojilerinin tasarımı, kurulumu, işletimi ve bakımı hakkında teorik ve pratik bilgi sağlar. Bu program, öğrencilere yer altı kaynaklarının nasıl keşfedileceği, sondaj kuyularının nasıl inşa edileceği ve üretim sürecinde nasıl kullanılacağı konusunda bir anlayış kazandırır.

Sondaj Teknolojisi mezunu ne iş yapar?

Sondaj Teknolojisi mezunları, petrol şirketleri, sondaj hizmetleri sağlayıcıları ve enerji üretim şirketleri gibi birçok işveren için çalışma fırsatına sahiptirler. İş olanakları, sondaj operatörü, sondaj mühendisi, sondaj teknisyeni, sondaj ekip lideri, saha teknisyeni, sondaj saha yöneticisi, sondaj planlama uzmanı gibi pozisyonları içerebilir.

Sondaj Teknolojisi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Sondaj Teknolojisi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sondaj Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Sondaj Teknolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Sondaj Teknolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Sondaj Teknolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Yeraltı suları bilgisi,
  • Maden yasaları ve mevzuatları,
  • Teknik resim bilgisi ve uygulaması,
  • Sağlık ve ilk yardım bilgisi,
  • Sondaj uygulamaları,
  • Kaynak teknikleri ve uygulamaları,
  • Pompa ve Sondaj tekniği bilgisi,
  • Genel motor ve makine,
  • Maden ve zemin sondajı

Sondaj Teknolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Sondaj Teknolojisi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş