Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Astronomi Ve Uzay Bilimleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Astronomi Ve Uzay Bilimleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü nedir, Astronomi ve Uzay Bilimleri iş olanakları nelerdir, Astronomi ve Uzay Bilimleri mezunları ne iş yapar, cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1609 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü nedir?

Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü, evrenin yapısı, oluşumu, gelişimi ve özelliklerini inceleyen bir disiplindir. Bu bölümde öğrenciler, gökyüzü mekaniği, teleskoplar ve diğer astronomik araçlar, gezegenlerin ve yıldızların oluşumu, evrimi ve özellikleri, galaksiler, kara delikler, kozmik ışınlar, karanlık madde ve enerji gibi konular hakkında bilgi edinirler. Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü, matematik, fizik, kimya, bilgisayar bilimi ve mühendislik gibi diğer bilimsel alanlarla yakından ilişkilidir. Bu nedenle, öğrenciler, bu konularda da eğitim alırlar ve bu bilgileri, gözlem ve verileri analiz etmek ve anlamak için kullanırlar.

Astronomi ve Uzay Bilimleri mezunu ne iş yapar?

Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü, öğrencilere araştırma ve gözlem yapma becerileri kazandırır ve onları gelecekteki uzay keşifleri, gözlemleri ve projeleri için hazırlar. Mezunlar, üniversitelerde araştırmacı ve öğretim görevlisi olarak çalışabilirler veya kamu ve özel sektörde uzay teknolojileri, uydu haberleşmesi, astrofizik, astronomi araştırmaları, astrobiyoloji ve uzay politikaları gibi alanlarda iş bulabilirler.

Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Astronomi ve Uzay Bilimleri taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri 40+1 309.78088 264972
İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri 75+2 308.56833 268406
Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri 50+2 295.34306 308398
Erciyes Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri 40+1 264.45717 434903
Atatürk Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri 20+1 264.27026 435833

2023 Astronomi ve Uzay Bilimleri taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü dersleri nelerdir?

Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Astronomi Tarihi
  • Uzay Araştırmaları
  • Fizik 1 - 2
  • Gözlem Araçları
  • Güneş Sistemi
  • Küresel Astronomi
  • İstatistik Astronomi
  • Optik Laboratuvarı
  • Gök Mekaniği
  • Kuantum Fiziği

Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.İçeriği Paylaş