Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Geoteknik Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Geoteknik Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Geoteknik bölümü nedir, Geoteknik iş olanakları nelerdir, Geoteknik mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 829 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Geoteknik bölümü nedir?

Geoteknik, inşaat projelerinde yer altı koşullarının analizi ve araştırması için uygulanan bir ön lisans dalıdır. Bu alanda çalışan mühendisler, yeraltı jeolojisi, yeraltı suları, toprak ve kaya mekaniği gibi konularla ilgilenirler ve bu bilgileri kullanarak inşaat projelerinin yapılabilirliği hakkında bilgi sağlarlar.

Geoteknik mezunu ne iş yapar?

Geoteknik mühendisliği iş olanakları, inşaat sektöründe oldukça geniştir. Bu sektörde, köprüler, barajlar, yollar, tüneller, binalar ve diğer yapılar gibi birçok projede geoteknik mühendisleri çalışmaktadır. Ayrıca, doğal afetlerin etkilerini minimize etmek için jeolojik ve hidrolojik araştırmalar yapan kuruluşlar ve şirketler de geoteknik mühendisleri istihdam etmektedir. Bunların yanı sıra, maden ve petrol şirketleri de yer altı koşullarını değerlendirmek için geoteknik mühendislerine ihtiyaç duymaktadır.

Geoteknik bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Geoteknik bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Geoteknik taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Dokuz Eylül Üniversitesi Geoteknik 40+1 256.63552 1395684
Manisa Celâl Bayar Üniversitesi Geoteknik 40+1 225.07533 2036443

2023 Geoteknik taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Geoteknik bölümü dersleri nelerdir?

Geoteknik bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Geoteknik bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Zemin Mekaniği
  • Kaya Mekaniği
  • Jeoloji
  • Temel Mühendisliği
  • Zemin Dinamiği
  • Zemin İyileştirme Teknikleri
  • Zemin- Yapı Etkileşimi
  • Yeraltı Su Hidroliği
  • Geoteknik Mühendislik Uygulamaları
  • Jeoteknik Laboratuvarı

Geoteknik bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Geoteknik bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş