Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Tütün Eksperliği Yüksekokulu Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Tütün Eksperliği Yüksekokulu Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Tütün Eksperliği Yüksekokulu bölümü nedir, Tütün Eksperliği Yüksekokulu iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 571 Güncelleme: 9 ay önce 9 ay önce

Tütün Eksperliği Yüksekokulu bölümü nedir?

Tütün Eksperliği Yüksekokulu, tütün bitkisi yetiştiriciliği, hasadı, kurutulması, işlenmesi, depolanması, kalite kontrolü, tütün endüstrisi ve pazarlaması konularında eğitim veren bir yükseköğretim kurumudur. Bu bölümde öğrenciler, tütün üretiminde kullanılan araçlar ve makineler, tarım teknikleri, toprak işleme, gübreleme, sulama, hastalık ve zararlılarla mücadele, hasat, kurutma, kalite kontrol, depolama, ambalajlama, pazarlama ve tütün ürünlerinin kullanımı gibi konularda bilgi edinirler.

Tütün Eksperliği Yüksekokulu mezunu ne iş yapar?

Tütün Eksperliği Yüksekokulu mezunları, tütün sektöründe çalışma imkanına sahip olurlar. Tütün üreten tarım işletmelerinde üretim, kalite kontrol, ürün geliştirme, pazarlama ve satış alanlarında görev alabilirler. Ayrıca tütün endüstrisi, tütün mamulleri üreten işletmeler, tütün ürünleri ithalat ve ihracatı yapan firmalar ve tütün sektöründe hizmet veren kamu kurumları gibi alanlarda da çalışabilirler.

Tütün Eksperliği Yüksekokulu bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Tütün Eksperliği Yüksekokulu bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Tütün Eksperliği Yüksekokulu taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Tütün Eksperliği Yüksekokulu bölümü dersleri nelerdir?

Tütün Eksperliği Yüksekokulu bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Tütün Eksperliği Yüksekokulu bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Tütün Yetiştiriciliği
  • Tütün İşleme Teknolojisi
  • Tütün Kalite Kontrolü
  • Tütün Hastalıkları ve Zararlıları
  • Tütün Endüstrisi Yönetimi
  • Tütün ve Sağlık
  • Tütün Ürünleri Analizi
  • Tütün Kimyası
  • Tütün Pazarlama ve Ticareti
  • Tütün Ürünleri Depolama ve Taşıma

Tütün Eksperliği Yüksekokulu bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Tütün Eksperliği Yüksekokulu bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş