Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Bitki Koruma Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Bitki Koruma Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Bitki Koruma bölümü nedir, Bitki Koruma iş olanakları nelerdir, Bitki Koruma mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 890 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Bitki Koruma bölümü nedir?

Bitki Koruma bölümü, bitkisel üretimde yer alan hastalık, zararlı ve yabancı otların kontrolü, izlenmesi, araştırılması ve yönetimi konularıyla ilgilenen bir lisans programıdır. Bu bölümde eğitim alan öğrenciler, bitkilerin hastalık ve zararlıları ile mücadele yöntemleri, bitki koruma kimyasalları, bitki hastalıkları teşhisi, entomoloji, herboloji, biyolojik mücadele, toprak hastalıkları, bitki koruma stratejileri, tarımsal mücadele teknikleri gibi konularda eğitim alırlar.

Bitki Koruma mezunu ne iş yapar?

Bitki Koruma bölümü mezunları, tarım sektöründe, üniversitelerde, araştırma enstitüleri, belediyelerde, koruma alanlarında, tarım müdürlüklerinde, tohum ve tarım ilaçları üreten firmalarda, danışmanlık firmalarında, seracılık işletmelerinde ve çiftçilik işletmelerinde çalışabilirler. İş olanakları şunları içerebilir; Bitki Koruma Uzmanı olarak bitki hastalık ve zararlıları ile mücadele yöntemlerini planlama, uygulama ve kontrol etme işlemlerini gerçekleştirirler. Tarımsal Danışman olarak çiftçilere, tarımsal işletmelere, devlet kurumlarına ve tarım işletmelerine tarım alanında danışmanlık hizmeti verirler. Bitki koruma teknikleri, bitki hastalıkları, zararlılar ve yabancı ot kontrolü konularında araştırmalar yaparlar. Tarım İlaçları Üreticisi olarak tarım ilaçları, biyolojik mücadele ve kimyasal ilaç üreten firmalarda çalışabilirler.

Bitki Koruma bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Bitki Koruma bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Bitki Koruma taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Ege Üniversitesi Bitki Koruma 40+1 346.14685 182876
Akdeniz Üniversitesi Bitki Koruma 40+1 336.33314 202013
Ankara Üniversitesi Bitki Koruma 45+2 321.47684 234956
Çukurova Üniversitesi Bitki Koruma 50+2 314.13606 253156
Bursa Uludağ Üniversitesi Bitki Koruma 40+1 311.95696 259007

2023 Bitki Koruma taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Bitki Koruma bölümü dersleri nelerdir?

Bitki Koruma bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Bitki Koruma bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Botanik
  • Genel Kimya
  • Biyokimya
  • Genel Mikrobiyoloji
  • Meteoroloji
  • Genel Entomoloji
  • Tarla Bitkileri Tarımı
  • Toprak Bitkisi ve Bitki Besleme
  • Hayvansal Zararlılar
  • Mikoloji, Enatomoloji, Akaroloji

Bitki Koruma bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Bitki Koruma bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş