Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Harita Ve Kadastro Bölümü Nedir? Harita ve Kadastro İş Olanakları Nelerdir?

Harita Ve Kadastro Bölümü Nedir? Harita ve Kadastro İş Olanakları Nelerdir?

Harita ve Kadastro bölümü nedir, Harita ve Kadastro iş olanakları nelerdir, Harita ve Kadastro mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 926 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Harita ve Kadastro bölümü nedir?

Harita ve Kadastro Bölümü, yeryüzü yüzeyini ölçme, inceleme, analiz etme ve bu bilgileri haritalama, coğrafi bilgi sistemleri ve diğer dijital platformlarda kullanılabilir hale getirme konularında uzmanlaşan bir bölümdür. Bu bölümde öğrenciler, jeodezi, fotogrametri, topografya, uydu görüntüleme ve coğrafi bilgi sistemleri gibi konularda eğitim alırlar. Harita ve Kadastro Bölümü, inşaat sektörü, doğal kaynak yönetimi, çevre planlaması, arazi yönetimi ve diğer birçok sektörde hizmet sağlar.

Harita ve Kadastro mezunu ne iş yapar?

Harita ve Kadastro mezunları, özel sektörde inşaat, madencilik, enerji, telekomünikasyon, tarım, nakliye ve lojistik, turizm ve gayrimenkul gibi birçok sektörde çalışabilirler. İnşaat sektöründe, Harita ve Kadastro mezunları, imar planları, arazi ölçümleri, arazi ve bina yerleşimleri gibi konularda görev alabilirler. Harita ve Kadastro mühendisleri, kendi işlerini kurarak veya serbest olarak çalışarak da gelir elde edebilirler. Kendi işini kurmak, harita, arazi ölçümü, uydu görüntüleme ve coğrafi bilgi sistemleri hizmetleri sunmak gibi alanlarda müşterilere hizmet sağlayabilirler.

Harita ve Kadastro bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Harita ve Kadastro bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Harita ve Kadastro taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

tr>
ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
İstanbul Okan Üniversitesi Harita ve Kadastro (Burslu) 3+0 315.25309 648504
Hacettepe Üniversitesi Harita ve Kadastro 50+2 310.64711 691466
İstanbul Topkapı Üniversitesi Harita ve Kadastro (İÖ) (Burslu) 7+0 307.95311 717725
İstanbul Topkapı Üniversitesi Harita ve Kadastro (Burslu) 10+0 307.37410 723440
Dokuz Eylül Üniversitesi Harita ve Kadastro 60+2 305.44370 743127

2023 Harita ve Kadastro taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Harita ve Kadastro bölümü dersleri nelerdir?

Harita ve Kadastro bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Harita ve Kadastro bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Matematik
  • Fizik
  • Genel Coğrafya
  • Jeodezi
  • Harita Bilgisi
  • Uzaktan Algılama
  • Kadastro
  • Topoğrafya
  • Jeoinformatik
  • Harita Yapım Teknikleri

Harita ve Kadastro bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Harita ve Kadastro bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş