Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Bilişim Güvenliği Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Bilişim Güvenliği Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Bilişim Güvenliği Teknolojisi bölümü nedir, Bilişim Güvenliği Teknolojisi iş olanakları nelerdir, Bilişim Güvenliği Teknolojisi mezunları ne iş yapar?

Üniversite Bölümleri 1384 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Bilişim Güvenliği Teknolojisi bölümü nedir?

Bilişim Güvenliği Teknolojisi bölümü, bilgi teknolojileri sistemlerinin ve ağlarının güvenliğini sağlamak için tasarlanmış bir ön lisans programıdır. Bu programda öğrenciler, bilişim güvenliği, kriptografi, ağ güvenliği, siber güvenlik, siber saldırı ve savunma, etik hackerlık gibi konuları öğrenirler. Bilişim Güvenliği Teknolojisi bölümü mezunları, özellikle kamu kurumlarında, bankalarda, finansal kurumlarda, sigorta şirketlerinde, sağlık sektöründe, savunma ve güvenlik sektöründe ve teknoloji firmalarında çalışabilirler. Mezunlar ayrıca, siber güvenlik alanında hizmet veren özel şirketlerde, danışmanlık firmalarında veya kendi işlerini kurarak serbest çalışabilirler.

Bilişim Güvenliği Teknolojisi mezunu ne iş yapar?

İş olanakları, siber güvenlik uzmanı, ağ güvenliği uzmanı, siber saldırı uzmanı, etik hacker, siber güvenlik danışmanı, bilgi güvenliği yöneticisi, siber güvenlik analisti, siber güvenlik mimarı gibi farklı pozisyonlarda sunulmaktadır. Ayrıca, bilişim güvenliği teknolojisi mezunları, siber güvenlik ürünleri ve hizmetleri sağlayan firmalarda, siber güvenlik eğitimleri veren firmalarda ve siber güvenlik araştırmaları yapan merkezlerde de çalışabilirler.

Bilişim Güvenliği Teknolojisi bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Bilişim Güvenliği Teknolojisi bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Bilişim Güvenliği Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim Güvenliği Teknolojisi (Burslu) 9+0 384.88720 236278
İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim Güvenliği Teknolojisi (İÖ) (Burslu) 5+0 378.83498 258746
Ostim Teknik Üniversitesi Bilişim Güvenliği Teknolojisi (Burslu) 6+0 363.13503 326342
İstinye Üniversitesi Bilişim Güvenliği Teknolojisi (Burslu) 8+0 362.19211 330790
Doğuş Üniversitesi Bilişim Güvenliği Teknolojisi (Burslu) 12+0 352.16356 382588

2023 Bilişim Güvenliği Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Bilişim Güvenliği Teknolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Bilişim Güvenliği Teknolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Bilişim Güvenliği Teknolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Geleceği İnşa Etmek
  • İnternet ve İnternet Teknolojileri
  • Yazılım Geliştirme Teknolojileri
  • İşletim Sistemleri Uygulama ve Yönetimi
  • Bilişim Hukuku
  • Güvenlik Duvarı Çözümleri
  • Bulut Bilişim Sistemleri
  • Bilgisayar Ağları
  • Siber Saldırı ve Savunma Yöntemleri

Bilişim Güvenliği Teknolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Bilişim Güvenliği Teknolojisi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş