Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümü nedir, iş olanakları nelerdir, Bilişim Sistemleri Mühendisliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1559 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümü nedir?

Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümü, bilgisayar, yazılım, ağ, veritabanı ve bilgi sistemleri konularını içeren bir mühendislik programıdır. Bu programda öğrenciler, bilişim sistemleri tasarımı, geliştirme, yönetim, bakım ve güncelleme gibi konularda uzmanlaşırlar.

Bilişim Sistemleri Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Bilişim Sistemleri Mühendisliği mezunları, birçok farklı sektörde iş bulabilirler. Bu sektörler arasında finans, sağlık, hizmetler, telekomünikasyon, e-ticaret, savunma ve güvenlik gibi alanlar bulunmaktadır. İş olanakları şunları içerebilir; Bilişim sistemlerinin tasarımı, geliştirilmesi, uygulanması, yönetimi ve bakımı gibi konularla ilgilenir. Yazılım sistemlerinin tasarımı, geliştirilmesi, test edilmesi ve bakımı konularında çalışır. Veritabanları tasarlar, yönetir, yedekler ve günceller. Bir organizasyonun iş süreçlerini analiz ederek, uygun bilişim sistemlerinin tasarlanması ve uygulanmasını sağlar. Bilişim projelerinin planlama, yönetim ve kontrol işlemlerini gerçekleştirir. Bilgisayar ağları tasarlar, kurar ve yönetir.

Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Bilişim Sistemleri Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Atılım Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği (İngilizce) (Burslu) 7+0 443.95119 61947
Piri Reis Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği (İngilizce) (Burslu) 7+0 428.83148 75972
Ankara Bilim Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği (İngilizce) (Burslu) 9+0 412.41170 92626
Kocaeli Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği 56+2 405.77021 99739
Sakarya Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği 60+2 400.64626 105347

2023 Bilişim Sistemleri Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Bilişim ve İletişim Teknolojileri
  • Veri Yapıları
  • Nesneye Dayalı Programlama
  • Web Teknolojileri
  • Yöneylem Araştırması
  • Veritabanı Yönetim Sistemleri
  • Üretim ve Servis Sistemleri Yönetimi
  • Veri Görselleştirme
  • Yönetim ve Organizasyon
  • Bilişim Sistemleri Mühendisliği Tasarımı

Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş