Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Beykoz Cam ve Billur Müzesine Gittik

Beykoz Cam ve Billur Müzesine Gittik

Müze ziyaretlerimize devam ediyoruz. Bugünkü müzemiz; Beykoz Cam ve Billur Müzesi. Beykoz Cam ve Billur Müzesi tarihi ve diğer merak edilenler yazımızda.

Socialing 2117 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Beykoz Cam ve Billur Müzesi’nde Neler Var?

Cam sanatına ilgili kişiler için bu müze gezmeye değer bir yer olabilir. Ayrıca dönemin Osmanlı tarihine ilgili kişiler de bu müzeyi gezerek çeşitli eserleri inceleme fırsatı bulabilir. Beykoz Cam ve Billur Müzesi’nde Türk cam sanatının birçok değerli örneği ve Avrupa’da yapılmış çeşitli eserler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra müzenin bahçesi 100’den fazla türde ağacı bünyesinde barındırmaktadır.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi Tarihi

Müzede nelerin bulunduğuna kısaca bir göz attıktan sonra gelin şimdi de müzenin tarihini inceleyelim. Müzenin binası Osmanlı sarayında vezirlik yapmış olan Abraham Paşa tarafından 1800’lü yıllarda yaptırılmıştır. Ahır olarak inşa edilen ve kullanılan binayı daha sonra Milli Saraylar Başkanlığı müzeye çevirmiştir. Günümüzde bina çeşitli cam sanatı eserlerinin sergilendiği bir mekan görevi görmektedir.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Eğer bu müzeyi ziyaret etmek istiyorsanız İstanbul’da yer alan bu mekana nasıl gidildiğini merak ediyor olabilirsiniz. Öncelikle, isminden de anlaşılabileceği gibi bu müze Beykoz’da yer almaktadır. Mehmet Yavuz Caddesi’nde bulunan müzeye gitmek için kişisel aracınızı veya şehirdeki toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi Hafta Sonu Açık Mı?

Müzenin açık olduğu günlerde çalışma saatleri 09.00 ile 18.00 arasında olmakla beraber gişe kapanış saati 17.30’dur. Müze Salı günlerinden Pazar günlerine kadar açıktır. Pazartesi günleri kapalı olan müze haftasonlarında da hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra bu müze bazı özel günlerde de kapalı olabilmektedir.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi Bayramda Açık Mı?

Müzenin haftasonları açık olup olmadığının yanı sıra bayramda hizmet verip vermediğini de merak ediyor olabilirsiniz. Beykoz Cam ve Billur Müzesi Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı’nın birinci günlerinde kapalıdır. Ayrıca müze yılbaşında da hizmet vermemektedir. Müzenin hangi günler hizmet verip vermediğine dair detaylı bilgileri Milli Saraylar Başkanlığı’nın resmi web sitesinde yer alan ilgili sayfada bulabilirsiniz.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi Giriş Ücreti

Bu müze hakkında merak edilen konulardan bir diğeri de giriş için gerekli ücrettir. Müzede bilet fiyatları yerli ve yabancı ziyaretçiler için farklı uygulanmaktadır. Yerli ziyaretçiler için bilet fiyatı 40 TL iken yabancı ziyaretçiler için bu ücret 90 TL’dir. İndirimli bilet fiyatı ise 10 TL’dir.

Göreme Açık Hava Müzesi Bilgileri ve Tarihi

Biliyorsunuz, müze gezmek de bir sanattır. O yüzden sizler için bugün harika bir içerik hazırladık. Göreme açık hava müzesi bilgileri ve tarihini inceleyeceğiz.

İçeriğe Git

Beykoz Cam ve Billur Müzesi’nde Müze Kart Geçerli Mi?

Müze kart ülkemizdeki pek çok müzeye ve tarihi mekana giriş sağlayan bir karttır. Dolayısıyla bu kartın bu müzede geçerli olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Maalesef bu kart Beykoz Cam ve Billur Müzesi’nde geçerli değildir.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi Cafe – Kahvaltı

Beykoz Cam ve Billur Müzesi’nin kafeteryası Pazartesi günleri hariç saat 09.00 ile 18.30 arasında açıktır. Müzeye sabah erkenden geldiğinizde hizmet saatleri dahilinde kahvaltı yapmak için bu kafeteryayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca kafeteryanın açık olduğu günün diğer saatlerinde de burada hizmet alabilirsiniz.

Müzenin Çevresinde Yer Alan Gezilebilecek Diğer Mekanlar

Beykoz’da yer alan ve çok sayıda farklı cam sanatı eserini içeren bu müzenin ardından başka yerleri de gezmek isteyebilirsiniz. Müzeye görece yakın gezilebilecek yerler arasında Beykoz Mecidiye Kasrı, Yuşa Hazretleri Tepesi ve Akbaba Sultan Türbesi gibi yerler bulunmaktadır.

Müzede hangi eserler sergilenmektedir?

Müzede, Osmanlı İmparatorluğu'ndan günümüze kadar uzanan geniş bir zaman diliminde üretilen cam ve billur eserler sergilenmektedir. Ziyaretçiler, cam vazolar, tabaklar, bardaklar, süs eşyaları ve billur heykeller gibi çeşitli eserleri görebilirler. Ayrıca, cam ve billur sanatının farklı tekniklerini ve süslemelerini yansıtan örnekler de mevcuttur.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi nedir?

Beykoz Cam ve Billur Müzesi, cam ve billur sanatının sergilendiği bir müzedir. Türkiye'nin en önemli cam ve billur koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Müze, ziyaretçilere cam ve billur sanatının tarihini, tekniklerini ve örneklerini göstererek bu sanatın güzelliklerini keşfetme fırsatı sunar.

İçeriği Paylaş