Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Basım Teknolojileri Bölümü Nedir? Basım Teknolojileri İş Olanakları Nelerdir?

Basım Teknolojileri Bölümü Nedir? Basım Teknolojileri İş Olanakları Nelerdir?

Basım Teknolojileri bölümü nedir, Basım Teknolojileri iş olanakları nelerdir, Basım Teknolojileri mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 963 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Basım Teknolojileri bölümü nedir?

Basım Teknolojileri bölümü, grafik tasarımı, dijital baskı, ofset baskı, tipografi, renk yönetimi, ambalajlama, reklamcılık ve benzeri konulara odaklanan bir üniversite bölümüdür. Bu bölümde öğrenciler, basım endüstrisinde kullanılan teknolojileri, baskı süreci yönetimini, dijital ve ofset baskı makinelerinin kullanımını, baskı malzemelerinin seçimini ve işletmeciliğini öğrenirler. Bu bölümde öğrencilere ayrıca tasarım, renk uyumu, grafiklerin hazırlanması ve baskı öncesi hazırlık gibi temel tasarım prensipleri de öğretilir.

Basım Teknolojileri mezunu ne iş yapar?

Bölüm mezunları, matbaalar, yayınevleri, reklam ajansları, ambalajlama şirketleri ve benzeri işletmelerde çalışabilirler. Ayrıca kendi işlerini kurarak da işletme sahibi olabilirler.

Basım Teknolojileri bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Basım Teknolojileri bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Basım Teknolojileri taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri 40+1 268.54606 414527

2023 Basım Teknolojileri taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Basım Teknolojileri bölümü dersleri nelerdir?

Basım Teknolojileri bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Basım Teknolojileri bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Basım Teknolojilerine Giriş
  • Basım Endüstrisinde Tipografi
  • Matbaa Malzeme Bilimi
  • Basım Endüstrisinde Grafik Tasarım Unsurları
  • Makina Elemanları
  • Matbaada Fiziksel ve Kimyasal Testler
  • Renk Bilimi
  • Dijital Montaj Teknikleri
  • Baskı Sonrası Üretim Teknolojisi
  • Basım Endüstrisinde İşletme

Basım Teknolojileri bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Basım Teknolojileri bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.İçeriği Paylaş