Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Acil Yardım Ve Afet Yönetimi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Acil Yardım Ve Afet Yönetimi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü nedir, Acil Yardım ve Afet Yönetimi iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 949 Güncelleme: 9 ay önce 9 ay önce

Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü nedir?

Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü, afetler ve acil durumlar sırasında halka hizmet vermek üzere eğitim veren bir bölümdür. Bu bölümde öğrenciler, afet yönetimi, acil yardım, arama-kurtarma, yangın güvenliği, sağlık hizmetleri, acil durum ekipmanları ve acil durum planlaması gibi konularda eğitim alırlar.

Acil Yardım ve Afet Yönetimi mezunu ne iş yapar?

Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümünden mezun olanlar, çeşitli hükümet kurumları, sivil savunma birimleri, hastaneler, acil sağlık hizmetleri, özel şirketler, insani yardım kuruluşları ve afet yardımı için çalışan diğer kuruluşlarda iş bulabilirler.

Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Acil Yardım ve Afet Yönetimi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü dersleri nelerdir?

Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Acil Durum Yönetimi
  • Yangın Güvenliği
  • Arama Kurtarma
  • Acil Tıbbi Müdahale
  • Deprem Mühendisliği
  • İtfaiyecilik Temel Becerileri
  • Acil Hizmetler Yönetimi
  • Doğal Afetler ve Risk Yönetimi
  • Acil Durumlarda Psikolojik İlk Yardım
  • Acil Durumlarda İletişim ve Koordinasyon

Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş