Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Bankacılık Ve Finans Bölümü Nedir? Bankacılık ve Finans İş Olanakları Nelerdir?

Bankacılık Ve Finans Bölümü Nedir? Bankacılık ve Finans İş Olanakları Nelerdir?

Bankacılık ve Finans bölümü nedir, Bankacılık ve Finans iş olanakları nelerdir, Bankacılık ve Finans mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 672 Güncelleme: 10 ay önce 10 ay önce

Bankacılık ve Finans bölümü nedir?

Bankacılık ve Finans bölümü, finansal piyasalar ve kurumlar, yatırım yönetimi, risk yönetimi, bankacılık işlemleri, muhasebe ve vergi konuları gibi finansal konulara odaklanan bir lisans programıdır. Bu program, öğrencilere finansal analiz, portföy yönetimi, yatırım teknikleri, bankacılık hizmetleri ve uluslararası finans gibi alanlarda bilgi ve beceriler kazandırır.

Bankacılık ve Finans mezunu ne iş yapar?

Bankacılık ve Finans bölümü mezunları, özel sektörde bankalar, sigorta şirketleri, yatırım şirketleri, danışmanlık firmaları ve finansal hizmetler sunan diğer şirketlerde istihdam edilebilirler. Ayrıca, kamu sektöründe merkez bankaları, maliye bakanlıkları, vergi daireleri ve diğer kamu kurumlarında da kariyer imkanları bulabilirler. Mezunlar, bankacılık, yatırım yönetimi, risk yönetimi, uluslararası finans, muhasebe, vergi ve finansal danışmanlık gibi çeşitli alanlarda iş bulabilirler.

Bankacılık ve Finans bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Bankacılık ve Finans bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Bankacılık ve Finans taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Bankacılık ve Finans bölümü dersleri nelerdir?

Bankacılık ve Finans bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Bankacılık ve Finans bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Para ve Sermaye Piyasaları
  • Finansal Yönetim
  • Bankacılık İşlemleri ve Operasyonları
  • Yatırım ve Portföy Yönetimi
  • Uluslararası Finans
  • Bankacılıkta Risk Yönetimi
  • Fon Yönetimi
  • Maliyet Muhasebesi
  • Finansal Tablolar Analizi
  • Bankacılıkta Finansal Düzenleme ve Denetleme

Bankacılık ve Finans bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Bankacılık ve Finans bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş