Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Psikolojik Danışmanlık Ve Rehberlik Öğretmenliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Psikolojik Danışmanlık Ve Rehberlik Öğretmenliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmenliği bölümü nedir, iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 752 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmenliği bölümü nedir?

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmenliği Bölümü, öğrencilere psikolojik danışmanlık, rehberlik, öğretim ve pedagoji konularında eğitim vererek, öğrencilerin gelişimlerine destek olmalarına yardımcı olan bir disiplindir.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmenliği mezunu ne iş yapar?

Mezunlar, özel ve kamu sektöründeki ilkokullarda, ortaokullarda ve liselerde psikolojik danışman ve rehberlik öğretmeni olarak çalışabilirler. Ayrıca, kolejlerde, üniversitelerde ve diğer eğitim kurumlarında da çalışma fırsatları bulunmaktadır. Ayrıca, danışmanlık merkezleri, özel eğitim merkezleri, rehabilitasyon merkezleri gibi özel sektörde de iş imkanları mevcuttur.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmenliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmenliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmenliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmenliği bölümü dersleri nelerdir?

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmenliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmenliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Gelişim Psikolojisi
  • Eğitim Psikolojisi
  • Davranış Bilimleri
  • Öğrenme Psikolojisi
  • Kişilik Teorileri
  • Psikolojik Testler
  • Okulda Psikolojik Danışma
  • Aile Danışmanlığı
  • Grup Danışmanlığı
  • Kariyer Danışmanlığı

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmenliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmenliği bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR)

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünü Öykü anlattı biz dinledik. Üniversite ve bölüm tanıtımı videosunu izleyebilirsiniz.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş