Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Bahçe Tarımı Bölümü Nedir? Bahçe Tarımı İş Olanakları Nelerdir?

Bahçe Tarımı Bölümü Nedir? Bahçe Tarımı İş Olanakları Nelerdir?

Bahçe Tarımı bölümü nedir, Bahçe Tarımı iş olanakları nelerdir, Bahçe Tarımı mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1025 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Bahçe Tarımı bölümü nedir?

Bahçe Tarımı bölümü, meyve, sebze, çiçek ve süs bitkilerinin üretimini ve bakımını konu alan bir tarım bölümüdür. Bu bölümde öğrenciler, bahçe bitkilerinin yetiştirilmesi, tohumlama, hastalık ve zararlılarla mücadele, hasat, depolama, pazarlama ve işleme teknikleri gibi konuları öğrenirler. Bahçe Tarımı bölümünde öğrenciler ayrıca, bahçe planlaması, bahçe düzenlemesi, sulama yöntemleri, toprak işleme teknikleri ve gübreleme gibi konulara da ayrıntılı bir şekilde çalışırlar. Bunların yanı sıra, bahçe tarımında kullanılan teknolojik aletlerin kullanımı ve bakımı gibi konularda da eğitim verilir.

Bahçe Tarımı mezunu ne iş yapar?

Bahçe Tarımı bölümü mezunları, tarım sektöründe, özellikle de bahçe bitkileri üretiminde çalışabilirler. Ayrıca, bahçe bitkileri üretimi, satışı ve pazarlaması yapan işletmelerde, tohumculuk, seracılık, çiçekçilik ve fidancılık sektörlerinde de iş bulabilirler. Ayrıca, bahçe tarımı mezunları kendi bahçe işletmelerini de kurabilirler.

Bahçe Tarımı bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Bahçe Tarımı bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Bahçe Tarımı taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Dicle Üniversitesi Bahçe Tarımı 50+2 257.60974 1379153
Akdeniz Üniversitesi Bahçe Tarımı 40+1 248.20331 1545864
Bursa Uludağ Üniversitesi Bahçe Tarımı 40+1 247.25256 1563622
Çukurova Üniversitesi Bahçe Tarımı 40+1 246.47823 1578556
Akdeniz Üniversitesi Bahçe Tarımı 35+1 245.78208 1591825

2023 Bahçe Tarımı taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Bahçe Tarımı bölümü dersleri nelerdir?

Bahçe Tarımı bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Bahçe Tarımı bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Bahçe Bitkilerine Giriş
  • Bahçe Bitkileri Fizyolojisi
  • Toprak Bilgisi
  • Tarımsal Ekoloji
  • Tarımsal Meteoroloji
  • Genel Meyvecilik
  • Bitki Besleme ve Gübreler
  • Fidan Üretim Tekniği
  • Organik Tarım
  • Tohumculuk Tekniği

Bahçe Tarımı bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Bahçe Tarımı bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.İçeriği Paylaş