Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri bölümü nedir, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 626 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri bölümü nedir?

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri bölümü, tıbbi görüntüleme cihazlarını kullanarak hastaların iç organları, dokuları ve sistemleri hakkında görüntüleri elde etmek, kaydetmek ve analiz etmekle ilgilidir. Bu bölümde öğrencilere radyoloji, manyetik rezonans görüntüleme (MR), ultrasonografi (USG), bilgisayarlı tomografi (BT) ve nükleer tıp gibi tıbbi görüntüleme teknikleri hakkında bilgi verilir.

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri mezunu ne iş yapar?

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri mezunları, hastanelerde, kliniklerde, özel tıbbi merkezlerde, tıbbi cihaz üreticilerinde, araştırma merkezlerinde, sağlık bakanlıklarında, sigorta şirketlerinde vb. birçok farklı alanda iş imkanına sahip olabilirler. Mezunlar genellikle radyoloji teknisyeni, tıbbi görüntüleme teknisyeni, manyetik rezonans görüntüleme (MR) teknisyeni, ultrasonografi (USG) teknisyeni, bilgisayarlı tomografi (BT) teknisyeni, nükleer tıp teknisyeni, tıbbi cihaz satış temsilcisi, tıbbi cihaz teknik servis elemanı vb. olarak çalışabilirler.

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Tıbbi Görüntüleme Teknikleri bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri bölümü dersleri nelerdir?

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Tıbbi Görüntüleme Teknikleri bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Radyoloji
  • Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR)
  • Ultrasonografi
  • Bilgisayarlı Tomografi (BT)
  • Nükleer Tıp
  • Radyasyon Fiziği ve Radyasyon Korunumu
  • Anatomi ve Fizyoloji
  • Tıbbi Görüntüleme Cihazları
  • Veri Tabanı Yönetimi
  • İngilizce

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş