Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

İnsan Kaynakları Yönetimi bölümü nedir, İnsan Kaynakları Yönetimi iş olanakları nelerdir, İnsan Kaynakları Yönetimi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1066 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

İnsan Kaynakları Yönetimi bölümü nedir?

İnsan Kaynakları Yönetimi, bir kuruluşun insan kaynaklarının yönetilmesiyle ilgili stratejileri geliştirme, personel seçimi, eğitim, performans değerlendirme, kariyer planlama, çalışan ilişkileri, ücret yönetimi, sosyal haklar ve diğer personel konularının yönetimi gibi konuları ele alan bir işletme disiplinidir. Bu disiplin, bir kuruluşun stratejik hedeflerine uygun olarak işgücü planlaması yapar, çalışanların ihtiyaçlarını karşılar ve çalışanların kuruluşa katkısını optimize eder.

İnsan Kaynakları Yönetimi mezunu ne iş yapar?

İnsan Kaynakları Yönetimi Mezunları, İşe alım, eğitim, performans değerlendirme, ücret yönetimi, kariyer planlama ve diğer insan kaynakları konularında uzmanlaşmış olarak birçok farklı sektörde çalışabilirler. Çalışanların ihtiyaçlarını karşılamak ve memnuniyetini arttırmak için çalışan ilişkileri yönetimi konularında uzmanlaşmış olarak çalışabilirler. İşverenlerin ücret yönetimi ve sosyal hakları gibi konulara uygun olarak yönetmelerine yardımcı olurlar. İnsan kaynakları yönetimi konularında işletmelere danışmanlık hizmeti verirler.

İnsan Kaynakları Yönetimi bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre İnsan Kaynakları Yönetimi bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 İnsan Kaynakları Yönetimi taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
İstanbul Medipol Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi (Burslu) 4+0 336.31106 223995
Sakarya Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi 80+2 286.96907 504304
İzmir Demokrasi Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi 60+2 283.96722 528728
İstanbul Medipol Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi (Burslu) 6+0 321.75155 591525
İstanbul Aydın Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi (İÖ) (Burslu) 6+0 309.86483 698969

2023 İnsan Kaynakları Yönetimi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

İnsan Kaynakları Yönetimi bölümü dersleri nelerdir?

İnsan Kaynakları Yönetimi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane İnsan Kaynakları Yönetimi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • İnsan Kaynakları Yönetimi
  • Çalışma Hukuku ve Sosyal Güvenlik
  • Kariyer Planlama ve Geliştirme
  • Performans Yönetimi
  • Örgütsel Davranış
  • İnsan Kaynakları Yönetimi Uygulamaları
  • Maaş Yönetimi
  • İşletme Yönetimi
  • İnsan Kaynakları Yönetimi ve İşletme Etikleri
  • İşletme Finansı

İnsan Kaynakları Yönetimi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

İnsan Kaynakları Yönetimi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş